na stránkach našich novín spomínali. Hlavným cieľom združenia Mymamy je poskytnúť ženám priestor na vzájomnú komunikáciu a podporu v čase, keď prežívajú náročné obdobie svojho života - materskú dovolenku.
Materské centrum je zatiaľ otvorené denne od 9. do 12. hod. Podľa slov koordinátorky združenia Mymamy Mgr. Martiny Adamkovičovej (na obr.) doň prichádzajú matky s deťmi, ktoré sa hrajú v bezpečnej herni pod dozorom dospelej osoby a mamy sa medzitým delia o svoje starosti, nápady a predstavy. "Z toho následne vychádzajú impulzy ku konkrétnym akciám, ktoré závisia od potrieb a schopností zúčastnených. Napríklad vytváranie podporných skupín matiek s rovnakým problémom, ďalej kurzy a prednášky. Popri vzdelávacích programoch z oblasti právnej, lekárskej, sociálnej, z psychológie, jazykov, ekológie a podobne sa môžu návštevníčky vzájomne obohatiť o nové zručnosti, či organizovať kultúrne akcie, bazáre, ale tiež budovať záchrannú sieť pre matky v núdzi."
Ako ďalej uviedla koordinátorka Adamkovičová, fungovanie centra budú aj do budúcnosti ovplyvňovať najmä jeho návštevníčky. "Privítame akúkoľvek iniciatívu zo strany nielen mamičiek, ale všetkých ktorí by nám chceli pomôcť realizovať základnú myšlienku materského centra - pomoc matkám a radi podporíme nové nápady a aktivity." Chcú osloviť študentky ochotné venovať sa deťom vo svojom voľnom čase, nezamestnané ženy, ktoré by chceli ponúknuť svoje služby ako oprava odevov, šitie, ručné práce alebo prepisovanie materiálov na počítači.
Martina Adamkovičová informovala aj o aktuálnom programe centra na tento mesiac. Denne funguje herňa pre matky s deťmi. V pondelky a stredy, o 19. hod., je na programe kalanetika. "Počas štvrtkov o 9.30 hod. sa bude stretávať podporná skupina pre dojčiace matky. Problematika prirodzenej výživy dojčiat je čoraz viac aktuálna. Chceli by sme sa pripojiť k výzve Svetovej zdravotníckej organizácie pre UNICEF a podporovať výlučné dojčenie v prvom polroku života dieťatka a s vhodnými príkrmami do veku dvoch, troch rokov. O tom, ako blahodárne pôsobí dojčenie na dobrú popôrodnú adaptáciu dieťatka, na jeho dobrý zdravotný stav, neskorší citový vývin ale aj na samotný vzťah medzi ním a matkou, vie každá mamička viac než dosť. Na základe týchto vedomostí je väčšina z nich odhodlaná dojčiť svoje dieťa. U mnohých prebieha rozvoj laktácie bez väčších ťažkostí, no zo skúseností vieme, že najmä prvorodičky sa často stretávajú po prepustení z pôrodnice s mnohými problémami súvisiacimi s dojčením a mnohokrát sa s nimi nedokážu vysporiadať," objasnila vznik podpornej skupiny M. Adamkovičová, pričom dodala, že združenie nadviazalo v tomto smere spoluprácu s novorodeneckým oddelením prešovskej pôrodnice.
V stredu je v materskom centre na programe psychoprofylaktická príprava o 16.00 hod. "Ide o prípravu pre tehotné matky. V rámci nej by sme chceli realizovať pod odborným vedením rôzne cvičenia, dýchacie techniky, besedy s neonatológmi, gynekológmi, či psychológmi, a pomohli tak mamičkám pripraviť sa na nastávajúci príchod dieťatka."
Raz týždenne chce centrum poskytnúť priestor na stretávanie sa matiek a detí zo Zväzu telesne postihnutých, a podporovať tak integráciu týchto detí medzi ich zdravých vrstovníkov. Centrum tiež vyzýva ženy, ktoré majú problémy ako alkoholizmus, fajčenie, drogy, psychické poruchy (ako mentálna anorexia, bulímia), problémy v partnerských vzťahoch, nádorové ochoreniach a podobne, aby sa naň obrátili. V budúcnosti chce združenie Mymamy nájsť väčšie priestory pre činnosť centra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.