Asociácie nemocníc Slovenska MUDr. Mariánom Petkom, riaditeľom NsP v Bardejove. Zaoberali sa najmä novým cenovým výmerom a Zákonníkom práce, ktorý by mal vstúpiť do platnosti 1. apríla. Jeho ustanovenia o norme nadčasovej práce by sa nepriaznivo dotkli každej nemocnice.
Napríklad stropkovská NsP by na doliečovacie oddelenie k piatim lekárom musela prijať šiesteho. To by si však vyžiadalo zvýšiť finančné zdroje na platy a odvody s tým súvisiace. Lenže peňazí je stále menej. "Riaditelia nemocníc si nedokážu predstaviť, ako to bude možné," uviedol pre náš denník riaditeľ NsP v Stropkove MUDr. Jozef Čarný a poznamenal, že doteraz sa im darilo udržať odmeny za prácu na úrovni januára roku 2001.
Tento husársky kúsok sa im podaril vďaka reštrikčným opatreniam aj v personálnej oblasti. Pred rokom 1999 v NsP Stropkov pracovalo 156 zamestnancov. Po odštátnení odborných ambulancií a biochemického laboratória ich zostalo necelých 120 a teraz nemocnica má 86 zamestnancov. Po nadobudnutí platnosti spomínaného Zákonníka práce udržať úroveň odmien za prácu by už nebolo možné. Tým skôr, že aj stropkovská nemocnica má dlhy. Po zrátaní pohľadávok a záväzkov pri účtovnej uzávierke minulého roku vychádza dlh vo výške okolo 17 miliónov korún. Aj piatková cesta riaditeľa NsP do Popradu bola kvôli dlhu. "Bol som tam hasiť dlhy alebo žiadať odpustenie ďalšieho penále, ktoré máme vyrubené od istej firmy. Na poisťovňu som utekal, pokiaľ je tam niečo nedorovnané z minulého roku, aby nám pani riaditeľka, ak má nejaké finančné prostriedky na účte, v pondelok poslala, pretože keď okamžite neuhradíme zálohu na benzín, tak nám jednoducho vypnú platobné karty," načrtol zmysel svojej momentálnej práce J. Čarný.
Nejde len o benzín. Do nemocnice v Stropkove už volal aj dodávateľ mäsa. Už nie je ochotný dodávať ho na "sekeru". Nemocnica má dlhy aj za lieky a ďalšie tovary, ktoré za súčasných podmienok nie je schopná zaplatiť. "Pokiaľ štátny rozpočet bude zostavený tak, ako je do toho času, tak si myslím, že peniaze nikdy nebudú," vyjadril svoj názor J. Čarný a dodal: "Pokiaľ nie je dosť peňazí z odvodov, tak zdravotné poisťovne nikdy nebudú môcť zaplatiť tú prácu, ktorú vykonávame tak, ako si ju zaplatiť zaslúžime. Robotník bez vzdelania na stavbe nebude robiť za sto korún na hodinu. Ale pokiaľ vy sa snažíte niekomu zachrániť život a máte za to na hodinu 35 korún, tak je to o ničom."
Lekári spolu s pracovníkmi ďalších špecifických povolaní sa nádejajú, že Zákonník práce bude novelizovaný ešte pred nadobudnutím platnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.