nimi hudobník z kapely Clairvoyance Fero Király, alias Félix a producent Dalibor Hriadel alias Mersey, ktorý
sa rozhodol prizvať si do svojho projektu živých hudobníkov. Najprv sa dal dokopy s klávesákom Ferom, keďže majú podobné hudobné cítenie. Ten zas dostal nápad pozvať aj spolužiaka z konzervatória, trubkára Paľa Jeňa, ktorý doteraz hral iba v jazzových formáciách. Jeho zásluhou dostali house-ovo podfarbené veci ešte viac expresívnejší zvuk.
Projekt založili na typických prvkoch house-u, pričom ide vlastne o fúziu rôznych iných štýlov. "Každý si pod tým možno predstaví nejakú jednoduchú muziku so štvorštvrťovým rytmom, v ktorej nič nie je. Ale house má strašne veľa foriem. Je to progresívny štýl, ktorý kombinuje veľa rôznej hudby. Mne dáva veľmi zvláštny pocit. Sedí mi asi najviac," hovorí Dalibor.
Fero študuje klavír na konzervatóriu a elektronika preňho znamená obohatenie a posun. Nerobí však rozdiely medzi syntetizátorom a klasickým klavírom. "Každý nástroj je niečím osobitý. Keď som už prejedený elektronikou, sadnem si za klavír. A keď mi to veľmi nejde za klavírom, vrátim sa k syntetizátoru," tvrdí Fero.
Podľa Dalibora alias Merseya, čo sa týka Slovenska takýchto podobných projektov je ešte stále málo. Hoci v poslednom čase začali vznikať podobné projekty napríklad v Bardejove. Pri Klube existuje skupina ľudí, ktorí rovnako vystupujú naživo.
"Zvuk je jedným z ďalších prostriedkov ako posunúť hudbu. Pretože všetky formy sú už vlastne opotrebované. Hľadajú sa stále nové zafarbenia, pričom čerpajú z už existujúcich štýlov ako je napríklad jazz, soul. Hudba si hľadá nové formy a ich kombinácie. Hlavne dnes máme obrovské možnosti. Jednoducho, zvuk je dnes veľmi dôležitý," tvrdí Dalibor.
Highroad zatiaľ ako jediný klub v Košiciach poskytol tejto scéne priestor. Hoci v trochu stiesnených podmienkach, lepšie povedané, v bludisku, kde sa ľudia roztrúsia. Ale chalani sú vďační aj za takéto podmienky. Na vystúpeniach ostávajú otvorení aj pre iných hudobníkov. Často pripomínajú čosi podobné ako jam - session, no je elektronicky podfarbený. Občas si s nimi zahrá aj Marek Lančarič, líder kapely Clairvoyance. "Možno skončíme pri štyridsaťčlennom orchestri. Všetko je možné," smeje sa Fero.
Okrem koncertovania robia obaja na spoločnom chilloutovom projekte, ktorý by chceli ponúknuť vydavateľstvám. "Robíme s Daliborom ambientnú muzičku. Pomalú a melodickú so samplovanými podkladmi, založenú aj na reálnych zvukoch. Strávili sme niekoľko hodím v meste nahrávaním rôznych zvukov. Napríklad taký stroj na pukance. Teda bežné zvuky, ktoré si človek ani neuvedomuje. Prejde cez mesto a ani ich nevníma. Chceli by sme tým ukázať iným, že hudbu možno nájsť vo všetkom. Počuješ ako klepká ten počítač? Sú tam rôzne rytmy. Stačí vybrať nejaký úsek, potom ho pustiť dookola a má to hneď rytmus", zamyslel sa Fero.
Elektronickú scénu odporcovia považujú iba za akési vykrádanie hrobov, presnejšie hudobných samplov. Čo si o tom myslia samotní aktéri?
Dalibor: "Keď niečo takéto robíš, dávaš do toho rovnaké pocity ako keď skladá muzikant skladbu. Spraviť dobrý track, hoci housevý, je kopec roboty a vyžaduje rovnaký talent ako majú iní hudobníci. Našim cieľom je, aby ľudia povedali: stálo to zato a nie je to len o ťahaní gombíkov."
Najbližšie si takto naživo zahrajú 9. februára v klube "Café 42" v Bardejove a potom 23. februára na Metropolis v Arzenale pri Haniske.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.