zastupiteľstvo prijímaním sporných uznesení. Príčinou problémov je nález hlavnej kontrolórky mesta, ktorá označila vyplácanie 25-percentných príplatkov ku mzde za nepodnikanie v mestskej príspevkovej organizácii Správe mestských komunikácií (SMK) ako neoprávnené. Emóciami nabitý spor o peniaze, ale najmä o princíp, sa preniesol do poslaneckých lavíc počas ostatnej schôdze zastupiteľského zboru v Poprade. Riaditeľ SMK hrozí trestným oznámením na vedenie mesta. To zase zvažuje podanie na Ústavný súd SR.
Čo predchádzalo dnešnému stavu? Na základe nálezu kontrolórky mesta, poslanci zastupiteľstva vo februári minulého roku uložili riaditeľovi SMK pozastaviť vyplácanie príplatku za nepodnikanie sebe aj piatim ďalším zamestnancom organizácie. Keďže tak neurobil, v októbri sa k problému vrátili a uložili mu zabezpečiť vyplácanie odmien v súlade s usmernením, ktoré vypracoval riaditeľ odboru mzdovej politiky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. "Pokiaľ zamestnávateľ poskytoval riaditeľovi a zamestnancom príspevkovej organizácie 25-percentný príplatok za nepodnikanie, konal v rozpore so zákonníkom práce. Tento príplatok možné poskytnúť zamestnancom mesta, ale nie pracovníkom príspevkovej organizácie zriadenej mestom," píše vo svojom stanovisku Milan Klein.
"A vari my nie sme zamestnancami mesta, keď celá naša činnosť je financovaná z mestského rozpočtu?" pýta sa riaditeľ SMK Štefan Škovira, ktorý je presvedčený o svojej nevine. Za dôkaz osobného pozadia sporu, v ktorom sa podľa neho hrá o 6 krát 2500 korún mesačne, považuje skutočnosť, že až do spomenutej kontroly hospodárenia organizácie vyplácanie osobných príplatkov za nepodnikanie nikomu nevadilo. Rozhodol sa preto požiadať o výklad legislatívneho rébusu ministerstvo vnútra. "Obec sa v zmysle zákona o obecnom zriadení stará okrem iného aj o výstavbu, údržbu a správu miestnych komunikácií. Pre tento účel zriaďuje príspevkové organizácie, ktorých zamestnancov zaraďujeme k zamestnancom obce," píše vo svojom stanovisku riaditeľ legislatívneho a právneho odboru ministerstva vnútra Miroslav Babiak a dodáva, že v zmysle zákonníka práce je teda možné týmto ľuďom poskytnúť príplatok za nepodnikanie.
Ktoré z dvoch spomenutých výkladov toho istého zákona je teda správne? Hlavný popradský kontrolór Mária Čenščáková hovorí, že ministerstvo vnútra nie je kompetentné vydávať záväzné stanoviská k spomenutej problematike. Naopak, okresný prokurátor Karol Daniel to isté tvrdí o odbore mzdovej politiky ministerstva sociálnych vecí. Najkategorickejší je prednosta mestského úradu Jozef Karniš, podľa ktorého ani jedno z vyjadrení nie je záväzné pre definitívne vysporiadanie sa s problémom.
"Ďalší postup bude v súlade s uznesením mestského zastupiteľstva. To uložilo vedeniu mesta opätovne prerokovať problematiku s okresným prokurátorom a predložiť materiál na nasledujúcu schôdzu zastupiteľstva," informoval nás popradský primátor Štefan Kubík. Kým sa tak stane, riaditeľ SMK podľa vlastných slov zažaluje niektorého z troch hlavných predstaviteľov mesta. Ako nás informoval J. Karniš, vedenie mesta sa zatiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou obráti na Ústavný súd SR, aby s definitívnou platnosťou vyložil nejednoznančnú legislatívnu normu.
Najzábavnejšie na celom spore je skutočnosť, že od 1. apríla vstúpi do platnosti nový zákon o verejnej službe, ako aj novela zákonníka práce. Podľa nich sa už s vyplácaním finančného príspevku za nepodnikanie viac nepočíta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.