predovšetkým cigaretového dymu, zomierajú ročne na svete asi tri milióny ľudí.
Dnes vám prinášame desatoro, ako sa vyvarovať ochoreniu pľúc.
1.Nefajčite.
2.Nehazardujte s pľúcami obmedzte vystavenie pľúc cigaretovému dymu (pasívne fajčenie) a vonkajšiemu znečisteniu vzduchu, v domácnosti znížte výskyt alergénov a prachu.
3.Rozoznajte príznaky ochorenia pľúc chronický kašeľ, bolesť v hrudníku, dýchavičnosť, sipot, vykašliavanie krvi, chronická tvorba hlienov a chronická únava nie sú normálne. Vaše pľúca sú príliš dôležité na ignorovanie týchto príznakov, navštívte preto svojho lekára.
4.Poznajte symptómy astmy, predovšetkým sipot a chronický nočný kašeľ. Ak predpokladáte, že Vy alebo niekto z Vašich blízkych trpí astmou, je možné im pomôcť zvládnuť toto ochorenie a zabrániť vzniku záchvatov.
5.Angažujte sa za čistejší vzduch znečistenie ovzdušia zhoršuje ochorenia pľúc a môže byť katastrofálne pre starších ľudí a ľudí s chronickými stavmi. Zapojte sa do boja o čistejší vzduch znížením znečisťovania a podporou zákonov o čistejšom vzduchu.
6.Otestujte svoju domácnosť na radón testovanie je jednoduché a finančne nenáročné. Tento bezfarebný plyn bez zápachu je druhou najčastejšou príčinou vzniku rakoviny pľúc.
7.Vytvorte si akčný plán astmy Ak má Vaše dieťa astmu, informujte pedagogických pracovníkov v jeho škole, opatrovateľky a ostatných, o liekoch, prejavoch a varovných príznakoch.
8.Informujte sa u lekára na očkovanie proti chrípke a pneumónii. Odporúča sa všetkým, hlavne starším a ľuďom, ktorí trpia chronickými ochoreniami.
9.Začnite v detstve. Najlepšia cesta prevencie pľúcnych ochorení je vychovávať deti bez fajčenia.
10.Chráňte svoju rodinu praktickými opatreniami správnym stravovaním ako aj udržiavaním domácnosti bez dráždivých zložiek pre dýchací systém.
Autor: sv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.