storočí. Ťažký banícky chlieb, konkrétne ťažbu medenej rudy, zlata a striebra si môže súčasník sprítomniť vďaka Baníckemu múzeu v Gelnici. V týchto dňoch do zbierky exponátov pribudla typická súčasť baníctva, a to patrónka mužov, ktorí vykonávajú svoju prácu pod zemou, drevená skulptúra svätej Barbory.
"Jej autorom je Štefan Ilovič, ktorý je aj zároveň zamestnancom múzea," vysvetlila vedúca múzea Darina Demková. Prvotný plán predstavoval myšlienku, inštalovať patrónku baníkov na veži objektu. Týmto umiestnením by sa vlastne aj dala najavo úcta k baníckemu remeslu v Hnileckej doline a jeho tradícií. Veža gelnického múzea je však v súčasnosti z technických a bezpečnostných dôvodov pre návštevníkov pôdou zakázanou. "Je to naozaj škoda, pretože z tejto veže je nádherný výhľad na celé mesto, a to zo štyroch strán," povedala D. Demková.
Oprava tejto časti objektu je zatiaľ hudbou budúcnosti, pretože podobne ako na celom Slovensku aj v Hnileckej doline chýbajú na prezentovanie histórie a na kultúru peniaze. V prípade, že v nastávajúcich rokoch sa reprezentatívna veža sprístupní, vedúca múzea si už v tejto chvíli vie predstaviť exkurzie súčasťou ktorých by boli aj výstupy na spomínanú vežu.
Svätá Barbora, patrónka baníkov, musí teda zatiaľ na dobu neurčitú s výstupom na vežu gelnického múzea počkať. Dovtedy bude návštevníkom spríjemňovať ich poznávaciu návštevu v interiéri múzea, konkrétne vo špeciálnom výklenku.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.