kilometre od centra mesta v blízkosti výrobno-obchodnej zóny a všešportového areálu.
Nachádza sa v južnej časti mesta v dotyku s komunikáciou E 51 Košice-Bratislava, ktorá je cez diaľničný privádzač Červený rak-VSS napojená na diaľnicu D1 Košice - Prešov (smer do Poľska) a na komunikáciu Košice-Michalovce-Ukrajina. Lokalita má priame napojenie na areál letiska, pričom v blízkosti sa nachádza aj komunikačne dobre dostupná hranica s Maďarskom.
"Plocha, na ktorej sa navrhuje priemyselný park, sa v súčasnosti využíva ako poľnohospodárska pôda. Jej rozloha je približne 190 hektárov, z toho sa pre I. etapu riešenia podľa urbanistickej štúdie vyčleňuje územie o rozlohe 86 hektárov, na ktorom sú najmenej komplikované vlastnícke vzťahy. Pozemky sú čiastočne vo vlastníctve štátu a vo väčšom rozsahu vo vlastníctve súkromných vlastníkov," informuje v materiáli určenom členom mestskej rady predkladateľ materiálu námestník primátora Boris Farkašovský. Na príprave priemyselného parku pracujú odborníci z oddelenia komunálneho rozvoja a riadenia podnikov z košického magistrátu, Útvaru hlavného architekta aj Technická univerzita.
V minulom roku slovenský parlament schválil zákon o podpore na zriadenie priemyselných parkov, v ktorom sú upravené podmienky poskytovania podpory. V zmysle tohto zákona môže byť zriaďovateľom parku obec, resp. mesto.
Mesto Košice, ako i ďalšie mestá na Slovensku, má ceľký záujem na získanie podpory pre zriadenie priemysleného parku na svojom území, nakoľko podľa tohto zákona môže štát participovať na investíciach pri budovaní parku až do objemu 70 percent nákladov. "Príprava realizácie však prebieha značne komplikovane. Prispieva k tomu i skutočnosť, že z úrovne štátu vyčlenené financie sú pomerne nízke, čo vedie k veľkej selekcie projektov," upozorňujú odborníci z komunálneho rozvoja.
Mesto Košice začalo pripravovať túto lokalitu na zelenej lúke, tzv. "grenfield" začiatkom roka 2001. Doteraz bol spracovaný doplnok územného plánu hospodársko-sídelnej aglomerácie Košice, lokalita Pereš-letisko, ktorý bol schválený v júni 2001. Tento doplnok je dôležitý z hľadiska súladu využitia územia s platnou územno-plánovacou dokumentáciou.
Bola spracovaná urbanistická štúdia Priemyselné parky v lokalite Košice-Prešov. V rámci Košíc rieši štúdia len lokalitu Pereš-letisko, pričom bude zároveň podkladom k žiadosti o poskytnutie podpory na zriadenie priemyselného parku, ktorá po posúdení Ministerstvom hospodárstva SR bude schvaľovaná vo vláde SR.
Register právnych vzťahov v lokalite Pereš spracovala renomovaná firma Stewart Data Slovakia, dcérska spoločnosť americkej firmy SISC. Práca bola realizovaná v troch etapách a výsledná dokumentácia registra právnych vzťahov rieši bezo zvyšku vlastnícke vzťahy jednotlivých pozemkov.
Po preskúmaní všetkých existujúcich podkladových máp katastra nehnuteľností, realizovala firma Stewart presné zameranie hraníc lokality Pereš v teréne. Boli zostavené v digitálnej aj v analógovej forme. Lokalita Pereš pokrýva 320 parciel.
Veľmi dôležité pre rozbehnutie prác v tejto lokalite je získanie jedného silného investora, pretože ich záujem pomôže rozbehnúť vo väčšom rozsahu prípravné práce a cez ich podnikateľské zámery je možné žiadať konkrétnu finančnú podporu od vlády.
Mesto pri hľadaní investorov spolupracuje najmä so spoločnosťou U.S.Steel Košice a s Technickou univerzitou v Košiciach. S cieľom zabezpečenia strategického investora v priemyselnom parku Pereš bol spracovaný spoločnosťou Stewart Date Slovakia propagačný materiál "Košice-mesto príležitosti".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.