včerajšej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši, podľa ktorého zákonník spĺňa všetky kritériá pre ochranu zamestnancov a vytvára kvalifikované vzťahy.
Za bezproblémové označil aj určenie maximálneho počtu 48 odpracovaných hodín vrátane nadčasov, ktoré sa stretlo s masívnou kritikou. Ako pripomenul, problém nie je v zákonníku, ale v definovaní režimu práce, ktorý by bolo potrebné upraviť osobitnou legislatívou.
Podľa predsedu DS Ľudovíta Kaníka sa Zákonník práce, ktorý má platiť od 1. apríla, obracia proti zamestnancom a vôbec nevytvára ochranu pre ich pracovné podmienky, naopak, chráni ich skôr pred možnosťou pracovať. Ako zdôraznil, najviac vyhovuje odborom a odborárskym bossom a vytvára silný tlak na rast nezamestnanosti a brzdenie trhu práce. Nový Zákonník práce ide nad rámec toho, čo je v európskych normách zvykom, tvrdí Kaník. Určením maximálneho počtu odpracovaných hodín môžu prísť mnohé odvetvia o obrovské financie, zdôraznil. Okrem toho bude podľa lídra DS pôsobiť demotivačne na zamestnávateľov pri vytváraní nových pracovných miest, lebo stratia dôvod na legitímne zamestnávanie.
Poslanec NR SR za HZDS Vojtech Tkáč nevníma problém okolo zákonníka ako spor ľavice a pravice, ale skôr ako politizovanie pracovného práva. Pozornosť podľa neho treba venovať otázke rozšírenia pracovného práva, kolektívnemu vyjednávaniu, rozšíreniu flexibility pracovnej zmluvy a doriešiť niektoré profesie ako sú napríklad lekári, zdravotníci, pracovníci kultúry či školstva. "Potom by neboli spory o dohode o pracovnej činnosti a ďalšie, ktorých sme svedkami," povedal. Ako dodal, HZDS bude presadzovať zváženie každého legislatívneho zásahu do zákonníka z toho pohľadu, či to pomôže alebo nepomôže znížiť nezamestnanosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.