panuje maximálna bezpečnosť. Niektorí zo Slovákov si už vyskúšali aj športoviská, bobisti si po tréningu dokonca vychutnali aj atmosféru zápasu basketbalovej NBA. "Som rád, že všetci naši športovci sú zatiaľ zdraví. Menšie problémy mali biatlonisti, ktorí dopoludnia pre kontrolu objektu nemohli trénovať. Krasokorčuliari sa pripravujú na ľadovej ploche mimo Salt Lake City," povedal vedúci slovenskej výpravy. V celej olympijskej dedine sú už bezpečnostné opatrenia na vysokej úrovni. "Nad dedinou i v jej blízkom okolí neustále krúžia vrtuľníky, dôkladne sa kontrolujú autá, batožinové priestory a akreditačné miesta," pokračoval J. Dubovský. V sobotu pricestovali aj vrcholní predstavitelia Slovenského olympijského výboru - jeho predseda František Chmelár a generálny tajomník Martin Benko. Vo funkcii čestného predsedu do dejiska olympiády pricestoval aj Vladimír Černušák. Po prvý raz bude profesor Černušák hosťom MOV ako jeho čestný člen vzhľadom na to, že k 31.12.2001 osemdesiatnikovi vypršalo riadne členstvo v MOV. "Bude to moja pätnásta olympiáda a ôsma zimná. Premiéru som absolvoval v roku 1972 na zimnej olympiáde v japonskom Sappore," zaspomínal si historicky prvý predseda SOV.
Guvernér amerického štátu Utah Mike Leavitt označil bezpečnostné opatrenia na ZOH 2002 v americkom Salt Lake City za "najlepšie možné". Počas sedemnástich dní prebehne v Utahu najväčšia prezentácia bezpečnostných síl v histórii USA. Počas olympiády bude v nasadení 15 000 policajtov, 7000 bezpečnostných pracovníkov a 5000 vojakov. Veľká časť z tohto množstva sa bude v dejisku olympiády pohybovať v civile.
V Salt Lake City, tak ako aj v celom mormonskom štáte Utah, je striktne právne upravená distribúcia a konzumácia alkoholických nápojov, najmä množstva alkoholu, ktoré sa môže ponúkať. Ide o veľmi vážnu vec, keďže mestské zastupiteľstvo v Salt Lake City považovalo za potrebné vydať ešte pred začiatkom ZOH podrobnejšiu publikáciu s názvom "Ako si objednať pohárik".
Obrovské plátna s obrazmi športovcov pokrývajúce 12 budov sú jedny z posledných ťahov štetca organizátorov pred 8. februárom, keď sa Salt Lake City stane hostiteľom približne 2500 športovcov, 9000 predstaviteľov médií, 1 600 000 divákov a tisícok ďalších akreditovaných účastníkov na ZOH. Ako povedal Mit Romney, šéf Organizačného výboru Salt Lake City (SLOC), olympijské mesto je pripravené prijať hostí: športoviská sú dokončené, tribúny postavené, signalizácia zapojená, všetky bezpečnostné systémy fungujú. Generálny riaditeľ MOV Francois Carrard ako aj prezident Jacques Rogge zhodnotili, že všetko čo organizátori urobili, je "úplne úžasné " a "zaslúžia si najvyššie ocenenia".
Až o dva roky, po skončení Svetového pohára v roku 2004 sú predstavitelia NHL ochotní rokovať o účasti profesionálov z NHL na ZOH 2006 v Turíne. "Bolo by síce dobré, keby sme sa mohli rozhodnúť skôr, lebo by sme potrebovali viac času na prípravu, ale náš dlhodobý plánovací cyklus sa končí až po Svetovom pohári. Ak by aj NHL povolila hráčom účasť na ZOH 2006, sezóna by sa prerušila maximálne na 12 dní. Viac času hráčom nemôžeme poskytnúť, inak by sme si spôsobili nepríjemnosti," vyhlásil komisár NHL Gary Bettman. Pre olympijskú premiéru profesionálov z NHL na ZOH v Nagane prerušili ligu na 16 dní, a v prípade ZOH v Salt Lake City na 12 dní.
ZOH sa pre fajčiarov stanú vhodnou príležitosťou pre odvykaciu kúru, lebo až na niekoľko vyhradených priestorov pod holým nebom panuje v celom dejisku olympiády zákaz fajčenia. Striktné nariadenia sú v súlade s Utah Clean Air Act - zákonom štátu Utah o udržiavaní čistoty ovzdušia. Kto si chce predsa len vonku zafajčiť, musí udržiavať vzdialenosť minimálne 7,62 metra (25 stôp) od vchodu do budovy, okna, či vetracej šachty. Absolútny zákaz fajčenia platí pre všetky športoviská aj pre priľahlé verejné priestranstvá, a to aj počas tréningov. Nefajčiarska zóna je aj vo všetkých reštauráciách, ubytovniach a verejných priestoroch olympijskej dediny. Súkromné kluby a reštaurácie sa tak stanú jediným útočiskom fajčiarov.
Prezident MOV má po prvý raz od jeho uvedenia do úradu problémy. Bolenie hlavy mu spôsobuje vláda USA, ktorá nehodlá počas olympijských hier zachovať pokoj zbraní. Výzva by mala z Roggeho úst zaznieť počas otváracieho ceremoniálu, no ako je známe vláda USA neplánuje prerušiť svoju vojenskú kampaň v Afganistane.
Napriek zhoršujúcim sa politickým vzťahom s USA odletela do dejiska ZOH 2002 aj 8-členná olympijská výprava Iránu. Ázijskú krajinu budú na ZOH reprezentovať dvaja lyžiari, jeden v klasických disciplínach, jeden v alpskom lyžovaní a ich sprievod budú tvoriť dvaja tréneri a štyria funkcionári.
Muža, ktorý v minulý týždeň prenikol do areálu olympijskej dediny, odsúdili na 30-dňový nepodmienečný trest za nelegálny vstupu na štátom strážené územie. Štyridsaťosemročný Sheldon Goodman dostal aj finančný trest vo výške 2500 dolárov a navyše bude dva roky v podmienke.
MOV vyzval lotyšského pilota štvorbobu Sandisa Prusisa, ktorého v novembri pozitívne testovali na zakázanú látku nandrolón, aby opustil olympijskú dedinu. Prusis však výzvu neuposlúchol a obrátil so záležitosťou na najvyšší arbitrážny súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.