trpia poruchami dýchania. Sliepky - nosnice zase v klietkach nemajú dosť miesta - na Slovensku 5 sliepok žije na ploche 450 milimetrov štvorcových. Toto všetko by sa malo zmeniť po našom vstupe do Európskej únie.
Európske normy sliepkam priznávajú právo až na 700 milimetrov štvorcových plochy, ošípaným zase oveľa viac vzduchu. Poľnohospodárstvo je oblasťou, v ktorej máme Európu v čom doháňať. "Slovensko stále zaostáva v prispôsobovaní sa európskej poľnohospodárskej legislatíve, okrem veterinárneho sektora. Nedostatky, ktoré boli vytknuté v roku 2000, sa znova potvrdili, " konštatovala pravidelná hodnotiaca správa Európskej komisie za rok 2001.
Tento polrok Slovenská republika začína vyjednávania s úniou o kapitole poľnohospodárstvo. Ide o jednu z najrozsiahlejších kapitol. Niektoré odlišnosti si trúfame zvládnuť - napríklad výmenu spomínaných slepačích klietok na väčšie. Na ventilačné systémy pre ošípané však požadujeme prechodné obdobie.
Rokovania sú však zložité najmä preto, že ide o veľké peniaze, ktoré únia vyčleňuje na podporu poľnohospodárskej produkcie. Ročne na to vynakladá až polovicu svojho rozpočtu. Farmári v členských štátoch dostávajú tzv. priame platby, aby boli pre všetky krajiny vytvorené rovnaké podmienky na trhu. Slovensko sa spolu s ostatnými kandidátskymi krajinami snaží dosiahnuť rovnaké priame platby aj pre svojich poľnohospodárov. Európska únia váha - v hre je príliš veľa peňazí, ktoré by ubudli jej farmárom.
Najnovšie správy z Bruselu hovoria, že únia uvažuje platiť farmárom nových členských krajín 25 percet zo sumy, ktorú dostávajú farmári v únii. "S tým nesúhlasíme. Znamenalo by to nerovnaké podmienky pre našich farmárov na spoločnom trhu únie. Ťažko bude konkurencieschopný náš farmár z okolia Bratislavy s farmárom v Hainburgu, keď farmár v Hainburgu dostane 100 percent platieb a náš farmár 25 percent," hovorí Ľubomír Miček z ministerstva pôdohospodárstva, vedúci vyjednávacieho tímu našich expertov.
(mar)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.