najboľavejší problém východu Slovenska nezamestnanosť. Stretli sa s vedením Krajského úradu práce (KÚP) v Prešove, ale aj s riaditeľmi okresných úradov práce (OÚP) a hovorili najmä o uplatňovaní nástrojov aktívnej politiky trhu práce do praxe.
Ľubomír Andrassy netajil, že na Slovensku je reálne polmiliónová armáda nezamestnaných, rovnako nespokojnosť s poslednými údajmi o miere nezamestnaných v Prešovskom kraji. Podľa údajov k 31.12.2001 ide o 25 percent, pričom v niektorých okresoch, ako je Vranov nad Topľou či Kežmarok, už miera prekročila 30-percentnú hranicu.
"V tomto roku sa z hľadiska mladých ľudí budú celoslovensky uplatňovať dva veľké projekty. Prvý z nich je projekt podpory zamestnávania mladých od 15 do 29 rokov. V Prešovskom kraji bola úspešnosť tohto projektu veľmi dobrá, ukazuje sa, že ide o viac ako 60 percent. Splnili sa očakávania tých, ktorí prišli s myšlienkou, aby sa odstránila doterajšia absencia praktických skúseností. V týchto dňoch sa na Národnom úrade práce v Bratislave rokuje o vyčlenení prostriedkov na realizáciu tohtoročnej etapy," uviedol na stretnutí s novinármi Ľubomír Andrassy.
Podrobne rozobral aj pozitíva ďalšieho nástroja a to absolventskej praxe, ktorá podľa zákona o zamestnanosti nadobudla účinnosť v januári tohto roku. Tento nástroj však nie je dobrovoľný, ale povinný. V dôsledkoch až represívny. Zdôraznil, že cieľom je, aby prax naväzovala na teoretické vedomosti získané počas štúdia a aby sa absolventi stredných a vysokých škôl zbavili sa handicapu chýbajúcej praxe. Argumentoval, že tento model nie je novou myšlienkou. Osvedčil sa vo Veľkej Británii, Spolkovej republike Nemecko, ale aj v Česku.
"Týmto zákonom motivujeme nielen mladých, finančnou sumou 500 korún a priznanými sociálnymi dávkami, pričom absolvent ostáva v evidencii nezamestnaných, ale aj zamestnávateľov príspevkom vo výške tisíc korún za absolventa. Tieto prostriedky by mali pokryť náklady zamestnávateľa spojené s vytvorením miesta v svojej firme," vysvetlil.
Na našu otázku, či si myslí, že je v Prešovskom kraji toľko zamestnávateľov, aby pre zhruba 10 tisíc absolventov vytvorili priestor na osemmesačnú prax a či je spomínaný príspevok motivujúci, nám odpovedal:
"Zrejme tu nie je toľko zamestnávateľov, ale zákon hovorí o maximálnej hranici ôsmich mesiacov, môže byť aj nižšia. Po jej skončení dostane klient potvrdenie, že absolvoval prax. Ak dostane stále miesto, tak konkrétny zamestnávateľ na základe zákona o sociálnom zabezpečení môže čerpať päť mesiacov úľavu na platení odvodov. Teda aj toto je motivácia pre zamestnávateľov, aby vytvorili riadne pracovné miesta."
Poslanec NR SR Štefan Rusnák sa zameral na uplatnenie verejnoprospešných prác a reálne skúsenosti. S riaditeľmi OÚP hovoril aj o často diskutovanom probléme čiernej práce. Poznamenal, že tento fenomén je dôsledkom ekonomiky a existujúceho trhu práce, aj keď pripustil isté špekulácie. Podľa jeho slov by mal byť v tomto prípade tvrdo postihovaný predovšetkým zamestnávateľ.
Jeho slová doplnila zástupkyňa riaditeľa KÚP a vedúca právneho odboru Marta Schillerová konkrétnymi údajmi. Vlani od januára do júna, teda do obdobia, kedy kompetencie prevzal Inšpektorát práce, skontrolovali 634 subjektov, konkrétne 3 112 zamestnancov a čierna práca sa potvrdila v 36 prípadoch. Zväčša išlo o pohostinstvá, pekárne, poľnohospodárstvo, prípadne prácu v Českej republike.
"V súvislosti s verejnoprospešnými prácami sa objavili pripomienky, že dlhodobo nezamestnaní sa uplatňujú na takých prácach, ktoré prinášajú určitú pridanú hodnotu. Tu by bolo dobré, keby sme ich zamerali do tých oblastí, kde sa vytvára zvýšená pridaná hodnota. To bude potrebné riešiť. Vždy, keď o tom hovoríme v parlamente, ozýva sa kritika, že VPP neriešia problém zamestnanosti systémovo. Ani my to nepovažujeme za riešenie, ale za nástroj, či šancu, aby si ľudia našli trvalé miesto, alebo aspoň nezabudli na pracovný návyk. Ostáva len veriť, že sa v budúcnosti vytvorí viac miest, aby sme vôbec nemuseli takýto projekt uplatňovať," hodnotil Š. Rusnák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.