nových zmlúv, ktorých súčet cieľových súm bol doteraz najvyšší. Okrem toho stavebné sporiteľne vyplatili na bytové účely približne 18 miliárd korún, čo je zatiaľ najvyššia suma.
Tri stavebné sporiteľne uzavreli v minulom roku približne 450-tisíc nových zmlúv s cieľovými sumami celkovo skoro 86 miliárd korún. Celkovo tak stavebné sporiteľne spravujú v súčasnosti viac ako milión zmlúv. Prvenstvo na trhu si aj naďalej udržala najstaršia Prvá stavebná sporiteľňa. Za ňou nasledujú VÚB-Wüstenrot a ČSOB stavebná sporiteľňa, ktorá začala pôsobiť na trhu len od konca roku 2000.
Podľa Wüstenrotu minulý rok pokračoval opätovný nárast záujmu o stavebné sporenie, ktorý trvá už posledné dva-tri roky. „Očakávame, že tento trend bude pokračovať i v roku 2002," tvrdí Wüstenrot.
„Objem peňazí poskytnutých na opravy a rekonštrukcie narastá," povedal generálny riaditeľ PSS Ján Roland Burger. Aj napriek tomu väčšina prostriedkov stále ide do nových bytových jednotiek.
Vzrastá aj priemerná cieľová suma, čo súvisí s rastom cien na Slovensku. „Priemerná cieľová suma sa zvyšuje každý rok. Za desať rokov našej existencie sa skoro zdvojnásobila," povedal Burger. V súčasnosti sa priemerná cieľová suma v jednotlivých stavebných sporiteľniach pohybuje okolo 200-tisíc korún.
ČSOB stavebná sporiteľňa je so svojím prvým rokom pôsobenia spokojná. „Teší nás, že náš príchod na slovenský trh stavebného sporenia spôsobil jeho výrazné oživenie," povedal generálny riaditeľ najmladšej sporiteľne Pavel Strnad.
Stavebné sporiteľne po dlhšom čase výraznejšie rozšírili svoju ponuku a uľahčili klientom priebežné zmeny v ich stavebnom sporení. Novinkou je zníženie štátnej prémie na 4000 korún. To znamená, že optimálny ročný vklad ak chce sporiteľ dosiahnuť maximálne zhodnotenie je 16 000 korún.
Gabriel KÁDASI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.