Prikazuje to nový zákon.
Ľudia sú nespokojní, že po rôznych povinných priznaniach im pribudlo ďalšie. „Oznámenie prišlo spolu s výpisom z účtu. Keďže bolo určené do vlastných rúk, musel som kvôli tomu ísť na poštu," povedal klient jednej banky.
Nový zákon bankám prikazuje overovať vlastníctvo peňazí klientov pri každom obchode nad stotisíc. Má pomôcť boju proti praniu špinavých peňazí a takáto prax je bežná aj v zahraničí.
Ľudia musia podpísať vyhlásenia o svojich peniazoch a prevodoch na účtoch vo vlastnom mene do konca júna. Inak banka odmietne vykonať prevod.
Banky majú veľmi významnú úlohu v boji proti praniu špinavých peňazí. Finančná polícia dostáva od nich mesačne tridsať až päťdesiat hlásení o podozrivých operáciách. Klient sa nesmie dozvedieť, že ho nahlásili.
Vyhlásenie klienta o tom, že peniaze na účte sú naozaj jeho, slúži ako svedectvo. Ak ho potom finančná polícia usvedčí z klamstva, bude to nepriamym dôkazom o trestnej činnosti a priťažujúca okolnosť.
„Ak chceme vstúpiť do Európskej únie, musíme splniť kritériá týkajúce sa boja proti praniu špinavých peňazí. Vyhlásenie klienta o vlastníctve peňazí je jedným z nich," povedal riaditeľ finančnej polície Jozef Stieranka.
Zákon o bankách bol vládnym návrhom, ktorý poslanci schválili nezvyčajne veľkou väčšinou vlani v októbri. Podporilo ho až 91 poslancov z 93 prítomných, dvaja sa zdržali.
Autor: gk, rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.