hraničný priechod s Poľskou republikou na turistickom chodníku neďaleko horného konca sedem kilometrov dlhej obce. Jeho zámer však nenašiel podporu u riaditeľa Pieninského národného parku (PIENAP) Štefana Danku, ktorý v záujme ochrany tamojších unikátnych prírodných spoločenstiev v prírodnej rezervácii Malé osturnianske jazerá, vystavil pre projekt kategoricky zamietavé stanovisko. Ten zatiaľ rešpektuje aj ministerstvo životného prostredia.
"Obec vymiera. Nie sú tu prakticky žiadne pracovné príležitosti. Väčšina mladých ľudí sa odsťahovala do miest. Tí, čo zostali, dochádzajú za prácou do Spišskej Belej či Kežmarku. Jedinou našou možnosťou je využiť voľné ubytovacie kapacity v rodinných domoch a rozhýbať cestovný ruch. Preto nás veľmi mrzí stanovisko zo strany správy národného parku," sťažuje sa starosta Jozef Smoleňák.
Ako sa nám podarilo zistiť, kým riaditeľ PIENAP-u je proti zriadeniu hraničného priechodu v lokalite osturnianskych jazier, nemá žiadne námietky proti jeho otvoreniu zhruba o tri kilometre ďalej. Dokonca, v týchto miestach by k nemu viedla od Osturne aj cesta, ktorá v zámere starostu chýba.
"Okrem ochrany prírody je problém aj v tom, že pôvodný zámer na zriadenie priechodu vznikol vlastne na popud poľských kolegov z opačnej strany štátnej hranice. Pre nich je výhodnejšie, aby sa nachádzal v blízkosti spomenutých jazier, pretože z poľskej strany tam vedie pohodlná cesta a starosta ich tlaku ustúpil. Myslím si, že by sme pri dvojstranných rokovaniach mali byť tvrdší a obhajovať v prvom rade naše záujmy. V princípe totiž nemáme nič proti zriadeniu hraničného priechodu. Ide len o to, aby sme nepoškodili sami seba na úkor splnenia požiadaviek partnera," konštatoval Š. Danko.
Podľa jeho slov, už v nedávnej minulosti tu vznikol precedens, najmä v čase zberu lesných plodov, keď okolie Osturne doslova zahltili poľskí zberači, ktorí tu prišli hraničným priechodom pre peších zriadeným neďaleko Veľkej Frankovej. "Keď bude priechod, z tohto pohľadu je jedno, či bude bližšie k hornému alebo dolnému koncu obce. Prídu nielen zberači, ale aj poľské ovce, ktoré požerú všetky vzácne kvety. Preto som presvedčený o tom, že by pôvodná dohoda s Poliakmi mala byť zachovalá. V miestach, kde chceme priechod, v 39. roku prechádzali nemecké tanky, ktoré útočili na Poľsko. Prečo by sme tam teraz nemohli postaviť cestu?" pýta sa ukrivdený starosta Osturne, ktorý sa nechce zmieriť s patovou situáciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.