odstupom niekoľkých týždňov zistia, za čo hlasovali. Vysvetľujú to množstvom práce a prijímaných zákonov.
Stalo sa, že poslanec svojím návrhom nechtiac zrušil možnosť platiť paušálnu daň, prípadne že za gastrolístky si mali ľudia kupovať len teplú stravu. Parlament zákony narýchlo opravoval, ale veľa chýb v nich ostáva.
"V poslednom čase sa niektorí poslanci chceli blysnúť pozmeňujúcimi návrhmi zákonov. Za záhadných okolností získali v parlamente podporu zástupcov poslaneckých klubov vrátane opozičných," povedal poslanec a právnik Ladislav Orosz z SDĽ.
Podľa Orosza je potom veľmi ťažké nedostatky odstrániť.
"Žiaľ, nie je to možné zabrzdiť. Ale treba si uvedomiť aj fakt, že rokovanie o takom veľkom množstve zákonov ako v poslednom čase, nemá v histórii Slovenska obdobu. Úplne sa vyhnúť chybám pri takom počte nie je jednoduché."
Peter Kresák z SDK: "Národná rada naozaj nikdy neschvaľovala tak veľa právnych predpisov ako v tomto období. Poslanci sú mimoriadne aktívni a druhým dôvodom je príprava Slovenska na vstup do Európskej únie a ohromné nároky na zmenu právneho poriadku."
Podľa Kresáka je pri takom množstve práce obrovský časový stres. "Práce je strašne veľa, nik nerobí naschvál zle."
Orosz hovorí, že veľa nedostatkov v zákonoch bolo aj v minulom volebnom období, ale neupozorňovalo sa na ne. Poslancov často ovplyvňujú aj záujmové skupiny. "Týmto skupinám z vecného hľadiska schválené predpisy často nevyhovujú, lebo sťažujú ich aktivity. Potom vyvinú veľmi premyslenú kampaň a mám pocit, že niekedy jej podľahnú aj médiá," povedal Ladislav Orosz.
Druhý problém je v kvalite návrhov zákonov, ktoré vláda posiela do parlamentu. Vety v zákonoch sa nezriedka dajú vykladať dvojako, občas sa v zákone na niečo pozabudne. Na ministerstvách sú aj dobrí legislatívci, ale štát ich nedokáže zaplatiť a väčšina najlepších odchádza do súkromnej sféry.
(rf)
Autor: Zákonník práce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.