Korzár logo Korzár
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Miroslav Hašan: "Skončil som v 1. FC Košice. Definitívne a oficiálne."

Košice Už niekoľko týždňov je okolo športového riaditeľa 1. FC Košice Miroslava Hašana veľké ticho. Paradoxne sa viac o klub starajú ľudia, ktorí v

ňom nefigurujú, ako tí, ktorí by mu v tomto neprehľadnom galimatiáši mali pomôcť. O výpovedi generálneho riaditeľa 1. FC Antona Gábora sa už všeobecne vie. V tejto súvislosti nás zaujímalo, aká je situácia okolo M. Hašana.

"Skončil som v 1. FC Košice. Definitívne a oficiálne."

Dali ste výpoveď?

"Ja som ani nemal zmluvu, takže som ani výpoveď nedal."

Takže, ste ani vlastne nemohli skončiť...

"Ako sa to vezme. Ja som pracoval pre klub. Bol som športovým riaditeľom a štatutárom klubu. Teraz som oficiálne skončil. Hoci zainteresovaní do futbalu vedia, že posledný mesiac-mesiac a pol to bola z mojej strany dosť pasívna úloha."

Do klubu ste prišli začiatkom septembra. Ako by ste zhodnotili svoje päťmesačné pôsobenie?

"Ak vôbec môžeme hovoriť o päťmesačnom, lebo posledný mesiac, ako som spomínal, bol vyslovene pasívny. Bol som síce naďalej vedený v klube, ale nevyvíjal som žiadne aktivity. A hodnotenie? Ťažko povedať. Dostal som sa do rozbúrených vôd košického futbalu a bol som na nich ako papierová loď. Chcel som pracovať po športovej stránke pre klub. Chcel som sa podieľať na budovaní silného košického klubu, ale okolnosti, ktoré boli vtedy a pretrvávajú naďalej, boli proti. Absolútne som sa nedostal k tej práci, ktorú by mal vykonávať športový riaditeľ."

Ktoré to boli okolnosti?

"V prvom rade neustále boli nejaké problémy. Už pri prvom predaji klubu spoločnosti Košice Futbal, a. s., ani jedna zo zúčastnených strán nedodržala zmluvu. To znamená, že Taliani nezaplatili peniaze, ktoré mali zmluvne zaplatiť, ako sa už všeobecne vie, išlo o 300 000 dolárov a druhá strana zasa neposkytla prílohy, ktoré mali byť uvedené v zmluve. Ďalšie problémy vznikli tak, že nová spoločnosť Košice Futbal, s.r.o, ktorú vlastne Borriero kúpil od Lovatta za korunu, ako ´áesku´ - to bola tá transformácia tak tá musela prevziať záväzky športovej činnosti, lebo inak by nedostala licenciu, čiže Košice by nemohli byť v superlige. Tie záväzky boli viac ako 20 miliónov korún. Tu vznikli prvotné problémy a ako sa neskôr ukázalo, Borriero jednoducho nemal na to, aby sám utiahol chod klubu. Tým pádom sa začala rúcať perspektíva celého košického futbalu, pretože neboli peniaze na chod, neboli peniaze na vyplatenie podĺžnosti, ktoré vznikli a toto všetko je výsledok. Chcem ešte dodať dve veci. Ja som na to talianskeho majiteľa upozorňoval už po skončení jesennej časti súťaže, že situácia je veľmi zlá a neustále som mu prízvukoval, že je horšia ako katastrofálna. Druhou vecou sú obvinenia na moju osobu, ktoré som sa dopočul - vraj rozpredávam košický futbal. K tomu by som chcel povedať, že jediný prestup, na ktorom som ja aktívne pracoval, bol odchod Jambora do Púchova, ktorý prestupoval v takom čase, že o niekoľko dní neskôr by bol voľným hráčom, takže by odišiel zadarmo. Napriek tomu sme zaňho zinkasovali peniaze a tie všetky išli do košického futbalu na výplaty zamestnancov, mládežníckych trénerov, ktorí nedostávali peniaze zo zväzu, na splatenie pôžičiek, ktoré boli pred tým na chod klubu, na zaplatenie dlžobných účtov, telefóny, tepelné hospodárstvo, polícia, fax, kopírka a podobne."

Akú sumu ste dostali za Jambora?

"V zmluve je uvedené, že čiastka sa nebude medializovať."

Ako vlastne na toto všetko reagoval Borriero?

"Ja som s ním v poslednom čase ani nebol v kontakte, takže sa neviem presne vyjadriť. Fakt je, že boli nejaké pokusy klub predať, no podľa mojich informácií, nemusia byť presné, lebo som nebol na týchto rokovaniach, všetko stroskotalo na tom, že košickí podnikatelia, ktorých zastupoval pán Markovič, nemali tú čiastku, o ktorej sa hovorilo. Išlo o 20 miliónov korún."

Oznámili ste Borrierovi, že končíte v 1. FC?

"Z môjho posledného telefónneho kontaktu s pánom Lovattom bolo jasné, že končím, pretože oni ma volali, aby som prišiel do Košíc, ale ja som im povedal, že za takýchto okolností, keď nič nie je vyjasnené, neprídem."

Borriero sa vyjadril, že vám vraj nebolo umožnené pracovať v Košiciach. Údajne proti vám brojili určití ľudia. Je to pravda?

"Aj toto tvrdenie je opodstatnené."

Bolo to naozaj až také veľké brojenie? Nevychádzalo to všetko práve z tej prvotnej príčiny?

"Vychádzalo to zo všetkých okolností, ktoré tam boli a ktoré sme spomínali."

Keby ste mali charakterizovať trojicu Talianov, ako by vyznela?

"Fabio Bortolini začal pomáhať Talianov v prvotných veciach, lebo žil a vedel po slovensky. Je odborník na marketing a v tomto smere odviedol v klube veľký kus roboty. Neskôr, keď dostal veľmi lukratívnu ponuku z Talianska a keďže má v pláne sa tam sťahovať i z rodinou, tak ju zobral. Samozrejme, že svoju úlohu zohral i fakt, že veci v klube nefungovali tak, ako mali, ako si on naplánoval. Fabio Lovatto si myslím, že sa stal prezidentom 1. FC Košice, a. s., ani sám nevie ako."

Azda najväčším klaunom v tejto talianskej komédii, ak toto obdobie tak môžeme nazvať, je Gianni Borriero. Ten naďalej živí svoju filozofiu očistca spoločnosti od zlých ľudí, všetci klamú, iba jeho pravda je tá pravá.

"Ja sa na to pozerám asi tak Gianni má nepochybne veľké kontakty v špičkových kluboch v Taliansku. To je nesporné. V Taliansku som s ním síce nebol, ale napokon stačila i skutočnosť, že v Košiciach boli manažéri veľkých klubov a nešlo o vymyslených ľudí, alebo strasených zo stromu. Títo páni zastupovali skutočne najšpičkovejšie kluby Inter Miláno, AC Miláno, Lazio Rím, AC Turín a Bolognu. Jeden z nich bol dokonca priamy Ronaldov manažér. Boli to ľudia, ktorí sa k Giannimu správali veľmi úctivo. Druhá vec je tá, že celá situácia, ktorá vznikla sa odohrávala v rovine peňazí. Myslím si, že Gianni sám jednoducho nemohol finančne pokryť náklady klubu. To bol ten problém, z ktorého vznikali všetky ostatné."

Podpísala sa však zmluva s Veronou, ktorá zaručovala 30 miliónov korún ročne. Tieto peniaze by v pohode vyriešili problémy. Išlo azda len o fiktívnu zmluvu?

"To nebola zmluva, bol to protokol o zmluve a predstavitelia Verony vlastne čakali, ako sa situácia vyvinie. Keby klub skutočne začal fungovať, bola by spolupráca reálna. Keďže nezačal doteraz, tak neviem povedať, v akej je to rovine."

Nemyslíte si, že ak niekto kupuje klub, mal by mať dopredu jasný scenár, ako by mal fungovať, respektíve, akým spôsobom ho bude financovať a nie až, keď sa niečo rozbehne, potom hasiť problémy. Navyše neustálymi čistkami?

"Myslím si to. Boli tam však aj iné faktory. Už som viackrát spomínal, že Gianni Borriero nebol ten, ktorý pôvodne chcel kupovať klub. Neprišiel na Slovensko s tým, že ja chcem kúpiť klub. Bola tu určitá talianska skupina, ktorá mala klub odkúpiť, lenže, keď sa títo medzi sebou nedohodli, zrejme informácie, ktoré vyplávali na povrch boli iné, aké očakávali, tak sa skupina rozbila a zostal jediný Gianni Borriero, ktorý to nebol schopný utiahnuť. Povedal si však, že to skúsi a možno vďaka svojim kontaktom a prípadnej pomoci na Slovensku klub postaví na nohy. To sa mu však nepodarilo. Nemyslím si však, že o Borrierovi môžeme hovoriť ako o človeku, ktorý tu na polrok prišiel robiť komédiu a všetko chcel rozbiť v Košiciach. On sám by predsa z toho nemal žiadny osoh a nejazdil by sem z Talianska len kvôli tomu, aby to tu všetko zničil."

Prečo potom katastrofálnu situáciu v Košiciach nechce zachraňovať. Je v Košiciach, sedí na pive, medzitým hráčov vyhodili z Lokomotívy, nemajú ani možnosť poriadneho tréningu, hráči odchádzajú, zostavajúci nedostávajú peniaze a majiteľ nepohne ani prstom...

"Myslím si, že sa snažil spojiť s ľuďmi, ktorí by mohli pomôcť finančne. Súčasnú situáciu nemôžem hodnotiť, lebo nie som v Košiciach."

Ste veľmi rozčarovaní z pôsobenia v 1. FC?

"Nie som. Jeden čas som bol trochu znechutený. Mrzí ma to, že košický futbal, obzvlášť mladí, šikovní, perspektívni hráči, ktorí v Košiciach boli a sú, lebo Košice majú štatisticky najlepšiu mládež na Slovensku a na tom sa dal postaviť skutočne silný klub, ktorý za nie obrovské peniaze mohol v pohode fungovať, nakoniec doplatil na túto mizériu."

Odnášate si vôbec niečo pozitívne?

"Určite. Pozitívne sú skúsenosti, ktoré som získal na futbalovom poli i kontakty, ktoré som nadobudol."

Ako je s dlhmi voči vám? Dostávali ste svoju mzdu?

"Ja som dostal na začiatku nejaké zálohy a vlastne pri predaji Jambora, keďže boli vyplácaní zamestnanci, tak i ja som bol vyplatený."

Takže klub vám nič nedlhuje...

"Takto presne sa to nedá povedať."

Nebojíte sa, že vás Gianni Borriero bude považovať za zradcu?

"(po dlhšej pauze) Nie."

Kde vás uvidíme najbližšie?

"Neviem v tejto chvíli ešte povedať. Nejaké ponuky sú, ale s nikým som sa konkrétne nedohodol."

Budete pracovať v športovej oblasti, alebo sa vrátite k novinárčine?

"Sú aj také, aj také možnosti."

foto do čísla: Hašan, Bortolini... Časy, ktoré definitívne pominuli. Zľava Gianii Borriero, Fabio Bortolini a Miroslav Hašan

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 2. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 3. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 4. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 043
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 211
 3. Od Česka až po Jadran 3 978
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 787
 5. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 407
 6. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 230
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 165
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 578
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 485
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 205
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Analýza INDEXU ukázala, že výber je obmedzený, ceny rastú.


26. júl
Zuzana Kepplová.

Kto to porúchal, ten nemá právo to teraz kontrolovať.


1 h
Antigénové testovanie na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 4 ďalší 16 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop