na výrobu delostreleckej munície. Náklad mal smerovať do Mjanmarska, bývalej Barmy, v juhovýchodnej Ázii.
Ide o krajinu s diktátorskym režimom, na ktorú je uvalené zbrojné embargo Európskej únie. Hoci Slovensko nie je členom únie, k embargám podobného typu sa vždy pridáva. Znamená to, že aj keď Unimpex má povolenie na obchod so zbraňami a vojenským materiálom, na tento konkrétny obchod by licenciu aj tak nedostal.
Dva kamióny so šiestimi lismi zdržali colníci 31. januára na hraničnom priechode Čuňovo. Prevážaný tovar vývozca deklaroval ako lisy pre obuvnícky priemysel. V skutočnosti ide o stroje na lisovanie explozívnej zmesi do nábojov. Deklarovaná hodnota tovaru prevyšuje 31 miliónov.
Prípad prevzal krajský vyšetrovateľ v Bratislave ako pokus otrestný čin porušovania predpisov pri nakladaní s kontrolovaným tovarom a technológiami. V prípade preukázania viny môže rezort hospodárstva firme odobrať povolenie na obchodovanie svojenským materiálom.
Príslušný zákon hovorí aj o pokute do výšky 5 miliónov korún, vo výnimočných prípadoch až do 10 miliónov. "V súčasnosti sa pracuje na novele zákona oobchodovaní svojenským materiálom, ktorá podmienky získania licencií na konkrétne obchody ešte viac sprísni," hovorí riaditeľka komunikačného odboru ministerstva hospodárstva Dagmar Hlavatá.
Podľa výpisu z obchodného registra sa Unimpex predajom zbraní avojenského materiálu zaoberá od konca roka 1992. Ide zatiaľ oprvý prípad, kedy sa očinnosť Unimpexu zaujímajú vyšetrovatelia. Colné úrady však už zistili zo strany martinskej firmy viaceré porušenia colných predpisov. "Neboli však také závažné anesúviseli svojenským materiálom," povedala hovorkyňa Colného riaditeľstva Silvia Balásziková. Obchody Unimpexu naďalej preverujú.
Vyjadrenie spoločnosti sa nám získať nepodarilo. Strážnik nás do budovy nevpustil so slovami, že nikto z kompetentných tam nie je. Podobne reagovala aj sekretárka generálneho riaditeľa. Firma sídli v lukratívnej štvrti Martina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.