pod samosprávu obcí, ktoré by sa mali starať o ich prevádzku. Málotriedne školy hlavne v okolí Košíc by však túto zmenu prežiť nemuseli. Navyše sa vynára otázka kvalifikovanosti učiteľov. Zákon o verejnej službe, ktorý vstúpi do platnosti od 1. apríla, totiž už neráta s nekvalifikovanými učiteľmi. A pritom tých, ktorí nemajú na túto prácu dostatočné vzdelanie, je neúrekom. Táto skutočnosť súvisí s nezáujmom vysokoškolsky vzdelaných absolventov pedagogických fakúlt o túto prácu z finančných dôvodov.
"Po škole som sa zamestnal na základnej škole, avšak následne prišla na rad vojenská služba. Po nej som sa však do školstva už nevrátil a ani sa netúžim. Nízke finančné ohodnotenie a k tomu neúmerný stres mi nevoňajú. Pokiaľ mám informácie, len mizivé percento z mojich spolužiakov pôsobí v školstve," povedal nám bývalý učiteľ Peter Munka, ktorý aj napriek splneniu kvalifikačných predpokladov radšej školstvu zamával.
Opačnú stranu mince tvoria učitelia, ktorí na školách síce pôsobia, ale pedagogické vzdelanie im jednoznačne chýba. "Je to práca ako každá iná, hlavne, že za ňu dostanem zaplatené. Vyučujem jazyk, pedagogiku síce skončenú nemám, no problémy v súvislosti s tým nepociťujem. Popri robote študujem, robím si pedagogické minimum," dozvedáme sa od učiteľky angličtiny jednej z košických škôl.
Ako nás informovala vedúca odboru školstva Okresného úradu Košice I PhDr. Anna Racková, problém nekvalifikovaných učiteľov je síce markantný, ale v danej situácii, zdá sa, neriešiteľný.
"Najviac učiteľov postrádame pri výučbe cudzích jazykov. Keďže ich nie je dostatok, musíme zamestnávať aj takých, ktorí pedagogické vzdelanie nemajú. Veď ak by sa prišli kvalifikovaní ľudia prihlásiť a spĺňali potrebnú aprobáciu, nevidím problém. Život nás proste do toho tlačí. Ak chceme na základných školách vyučovať, musíme umiestňovať na školy aj nekvalifikované sily. Koľko ich v okrese máme, vám, žiaľ, povedať neviem," tvrdí A. Racková.
Podobná situácia je aj v okrese Košice II. Aj tam zápasia s nedostatkom "jazykárov", no problém je aj so slovenským jazykom. Preto mnohé školy zamestnávajú nekvlalifikovaných učiteľov. "Absolventi pedagogických fakúlt s aprobáciou slovenský jazyk sa radšej zamestnajú v inom odbore, aký vyštudovali. Na druhej strane vychovávateľky s dlhoročnou praxou sa kvôli neustále klesajúcim počtom žiakov na školách nevedia umiestniť. V minulom roku sa počet nekvalifikovaných pedagógov v našom okrese pohyboval na hranici 10 percent," tvrdí metodička OÚ Košice II Žofia Marcinová.
Vedúci odboru školstva Okresného úradu Košice III PaedDr. Ján Pavelčák tvrdí, že problém s nekvalifikovanými zamestnancami škôl v okrese nezaznamenali. "Pravdaže až na výnimky, ktoré majú podľa vyhlášky o pedagogickej a odbornej spôsobilosti výnimku na výučbu cudzieho jazyka. Samozrejme, že by sme radi mali plne kvalifikovaných ľudí, to je však asi utópia. Ten, kto vyštuduje jazyk a ovláda ho naozaj dobre, sa nezamestná v školstve. Aj keď pedagogické fakulty doslova absolventov chŕlia, kvôli platom sa títo ľudia do škôl nehrnú," hovorí J. Pavelčák.
"Takíto ľudia vyučujú najmä jazyky, matematiku, chémiu, dejepis, či telesnú výchovu. V septembri minulého roka sme evidovali 14 percent nekvalifikovaných učiteľov. Pravda, niektorí z nich študujú, ale to na veci nič nemení," dozvedeli sme sa od metodika odboru školstva Okresného úradu Košice IV Miroslava Števčíka.
Najvážnejšia situácia je v tejto súvislosti v okrese Košice-okolie. "Ide o obrovský problém, učitelia nemajú záujem prísť na vidiecke školy. Zháňali sme ich, ponúkali byty, inzerovali v novinách. Aj napriek týmto nadštandardným podmienkam veľmi neuspievame. Aj keď môžem povedať, že začiatkom školského roka sme dotiahli na základné školy 26 kvalifikovaných pracovníkov. Navštívili sme preto pedagogickú fakultu v Nitre, kde sme ich doslova verbovali. Tento problém spočíva hlavne v oblasti národnostného školstva, pretože na východ prichádza málo absolventov," hovorí prednosta Okresného úradu Košice-okolie Ľuboš Pastor.
Ako ďalej dodal, v okrese evidujú pri súčasnom počte 1239 pedagogických pracovníkov takmer 21 percent nekvalifikovaných síl. "Nezáujem absolventov súvisí s platovou politikou, keďže najmladší majú najnižšie mzdy. Potom si hľadajú iné zamestnanie. V budúcnosti sa tento problém ešte vyhrotí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.