vedenie mesta.
Na štvrtkovú mestskú radu predkladá námestník primátora Boris Farkašovský návrh na odpredaj 100-percentného podielu mesta v obchodnej spoločnosti VEROS formou verejnej súťaže. Podľa návrhu vedenia radnice na nového majiteľa prejdú aj zmluvné práva a povinnosti, ktorých súčasťou je aj zmluva medzi mestom a spoločnosťou na zabezpečenie údržby, rekonštrukcie a modernizácie verejného osvetlenia.
"Ako člen mestskej rady budem rozhodne proti tomu. Tvrdím, že predajom tejto mestskej spoločnosti investorovi sa vytvorí monopol, ktorý bude prakticky nekontrolovateľný zo strany mesta. Bude nakupovať materiál, výbojky, stĺpy za svoje ceny a mesto to bude musieť zaplatiť," upozorňuje starosta Ján Süli.
Ako ďalej uviedol, v Starom Meste sa o osvetlenie starajú aj napriek tomu, že by to malo zo zákona robiť mesto Košice. "Nedostávame podielové dane od roku 1995, ani cestnú daň. Súhlasili sme s tým, že o zeleň, osvetlenie a čistotu sa bude starať mesto centrálne. Lenže potom prišlo obdobie zadlžovania, mesto nemá na tieto činnosti a my v mestskej časti ich máme robiť, aj keď nedostávame podielové dane," vysvetlil starosta.
Napriek tomu sa Staromešťania snažia, aby občania v ich mestskej časti večer vedeli, komu sa zdravia. Na údržbu si spracovali koncepciu postupnej opravy a výmeny svietidiel po uliciach. Starosta Süli neberie argumenty, že do verejného osvetlenia by bola potrebná investícia najmenej 80 miliónov korún. "Najväčšia tragédia v tomto meste je v tom, že sa všetko rieši hurá systémom. Neverím, že nejaký strategický, či už domáci alebo zahraničný partner bude ten čarovný prútik, ktorý nás vytiahne z biedy. Veď aj on bude pýtať za všetko peniaze. A ak ich nebudeme mať, nebude svetlo? Naviac si ani nebudeme môcť vybrať iného a iné ceny, lebo bude mať monopol. S tým rozhodne nesúhlasím a urobím všetko preto, aby som o tom presvedčil aj kolegov-starostov a poslancov," zdôraznil Süli.
Vedeniu mesta hodlá zajtra položiť otázku, či sa vôbec niekto z vyše sto zamestnancov magistrátu zaoberal aj alternatívnym riešením, pretože podľa neho sa dajú práce na údržbe osvetlenia vhodným výberom dodávateľa s prijateľnými cenami výrazne zlacnieť.
Mestská časť Staré Mesto v minulom roku investovala do verejného osvetlenia asi 1,5 milióna korún. V spolupráci so Stredným odborným učilišťom hutníckym v Šaci a Verosom zabezpečila výrobu krytov tzv. elektrovýzbrojov na stĺpoch osvetlenia za výhodné ceny. Jeden stojí 150 Sk, pričom jeho hodnota je v oblasti bezpečnosti nevyčísliteľná, pretože inak by mohol po dotyku prísť občan a najmä dieťa o život. "Informovali sme sa na úrade práce o možnom využití nezamestnaných na postupné natieranie stĺpov verejného osvetlenia," dodal ešte o plánoch Starého Mesta Ján Süli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.