Spišská Nová Ves Štefan Jerga (na snímke). Pri tejto príležitosti bol ocenený SZTK v Bratislave striebornou medailou za dlhoročnú prácu vo futbalovom hnutí.
"V rodných Krompachoch ma ku "koženej" priviedol otec. V roku 1958 ma preradili do mužstva seniorov, ktorí hrali divíziu. Mojimi spoluhráčmi boli neskorší úspešný tréner Rudolf Zibríni, Gomolka, Mila Mišura, Oto Čontoš," rozpráva Štefan Jerga. Vojenčinu si odkrútil v ČH Komárno. Po návrate obliekal ešte dva roky dres Krompách. Na jar v roku 1965 ho oslovili funkcionári zo Spišskej Novej Vsi a ich ponuku neodmietol.
Spišiaci v tom istom roku vypadli z II. ligy, ale v ďalšej sezóne opäť postúpili do II. celoštátnej moravsko - sliezskej ligy, skupina B. Mužstvo obsadilo šieste miesto. Vtedy postúpil do I. ligy Baník Ostrava. Štefan hral proti takým skvelým futbalistom akými boli v Lokomotíve Košice Scherer, Urban, v Tatrane Prešov - Holeš, Turcsanyi, Štefan, v Dukle Banská Bystrica - Laco Petráš a ďalší. Po reorganizácii v sezóne 1969/1970 Spišská Nová Ves začala hrať III. ligu. Väčšinou hral Štefan Jerga na poste stopéra. Bol typom obrancu, ktorý vedel organizovať hru, mal rýchly štart na loptu a vynikal aj v hre hlavou. V dnešnom futbale je veľmi málo takýchto komplexných futbalistov, akým bol Štefan. Mal ľudský prístup hlavne k mladším spoluhráčom, vedel ich v ťažkých chvíľach podržať. Plných desať rokov obliekal spišskonovoveský dres. Rád spomína na trénerov Fabiána, Timka, Miškovského, Vysopala, Schottera, Šimanského, Baránka. V roku 1966 prišla ponuka aj z prvoligového Interu Bratislava, nedošlo k dohode s funkcionármi a tak zostal verný Spišskej Novej Vsi.
"Počas mojej kariéry sa vystriedalo množstvo hráčov, všetkých si vážim. Nechcem na nikoho zabudnúť, vymenujem aspoň niektorých, ktorí šírili dobré meno spišskonovoveského futbalu - Bránik, Čepček, Bezdeda, Zekucia, Petruľák, Zvara, Pribylinec, Hlipala, Jerembák, Fero Bajtoš, Dzurej, z mladších - Leštianský, Herich, Tremko, Józsa, Angyal, Trstenovič," pokračuje v spomínaní Š. Jerga. Problém dnešných hráčov vidí Štefan v tom, že okrem futbalu sa nevenujú iným športom, nie sú všestranní. Sám hral nielen futbal, ale aj II. hokejovú ligu za Krompachy.
"Počas svojej futbalovej kariéry som bol štyrikrát na príprave v Juhoslávii, kde sme hrali proti Mariboru, Rijeke. Spomínam si aj na zápas proti poľskému prvoligovému mužstvu Wisla Krakow. V ruskom Chuste sme hrali pred zrakmi pätnásť tisíc divákmi.
Počas majstrovských zápasov v Spišskej Novej Vsi bolo v hľadisku 3 - 4 tisíc divákov, na atraktívneho súpera, akým v tých časoch bola Zbrojovka Brno, sa v hľadisku tiesnilo aj šesť - sedem tisíc ľudí. Nezabudnuteľným je semifinále Slovenského pohára v roku 1972, keď na Slovan Bratislava prišlo desať tisíc divákov. V riadnom hracom čase zápas skončil nerozhodne 2:2, ale v predĺžení už Spišiaci nemali toľko síl ako Slovanisti a prehrali 2:5," spomína Štefan Jerga.
Po skončení hráčskej kariéry v roku 1974 prešiel na trénersku dráhu - pôsobil pri dorastencoch, B - mužstve, v Smižanoch, Levoči. Bol funkcionárom Lokomotívy Bane, členom výboru ČSZTV v Spišskej Novej Vsi , predsedom OFZ.
"Dnes sa mi zdá, že mesto nežije futbalom. Každý sa pozerá na šport cez peniaze. Odkazujem dnešným futbalistom, aby boli k sebe náročnejší, tvrdšie trénovali, chýba im technika, rýchlosť myslenia. Nech sa venujú aj iným športom - hokej, tenis, cyklistika. Verím, že postupne sa prepracujú k lepším výsledkom a dostanú spišskonovoveský futbal tam, kde bol pred niekoľkými rokmi. Viem z vlastnej skúsenosti, že pred poloprázdnym hľadiskom sa veľmi zle hrá," dodáva na záver šesťdesiatročný Štefan Jerga.
Športovcovi, ktorý nechal na ihrisku srdce a dušu, želáme do ďalších rokov pevné zdravie, rodinnú pohodu a tešíme sa s ním na stretnutia pri rôznych futbalových zápasoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.