obvinil vyšetrovateľ z trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa. Trestné stíhanie Ladislava Ósza bolo preto v januári zrušené, avšak prešetrovanie prípadu predaja piatich pôvodne služobných bytov do osobného vlastníctva ďalej pokračuje.
Ako sme vás informovali v novembri minulého roka, obvinenie Ladislava Ósza súviselo s odpredajom piatich bytov Domova sociálnych služieb piatim osobám (štyri boli predané v máji 2000, ďalší o rok pozdejšie). Dva byty pritom odkúpil samotný Ladislav Ósz s manželkou, ďalší získala do osobného vlatníctva ekonómka Domova sociálnych služieb a ostatné dva jeho bývalí zamestnancí údržbár a lekár na dôchodku. Ceny bytov sa pohybovali od dvadsaťšesť do 44-tisíc korún, pričom na jej stanovenie nebol prizvaný kompetentný znalec. Podľa vyšetrovateľa Okresného úradu vyštrovania PZ tým riaditeľ porušil ustanovenia zákonov o správe majetku štátu, vlastníctve bytov a nebytových priestorov a o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a nebytovými náhradami. Protiprávnym prevodom mal tak sebe a ďalším osobám zadovážiť neoprávnený prospech vo výške zhruba pol milióna korún.
Ladislav Ósz naopak tvrdil, že konal v súlade s platnou legislatívou, že zákon mu naopak prikazoval previesť byty Domova sociálnych služieb do osobného vlastníctva. Ich nájomcovia totiž mali podľa jeho slov už niekoľko rokov podané žiadosti o odkúpenie bytov do osobného vlastníctva a keby im vedenie domova nebolo vyhovelo, muselo by im poskytnúť náhradné ubytovanie. "Predajom spomínaných bytov sme teda ušetrili finančné prostriedky," vyjadril sa vlani Ladislav Ósz pre Korzár. V tomto duchu sformuloval i svoju sťažnosť voči postupu Okresného úradu vyšetrovania a Krajská prokuratúra Košice ju uznala za odôvodnenú. Uznesenie vyštrovateľa o vznesení obvinenia bolo zrušené, pretože "konaním pred začatím trestného stíhania neboli zistené také skutočnosti, ktoré by nasvedčovali spáchaniu trestného činu."
Podľa prokurátorky krajskej prokuratúry nebolo hodnoverným spôsobom zadokumentované, či prevodmi vlastníctva bytov vznikla majetková škoda a zároveň konštatovala, že riaditeľ Domova sociálnych služieb Košice nie je verejným činiteľom, "keďže nerozhoduje o právach a povinnostiach fyzických a právnických osôb a nepoužíva právomoc, ktorá by mu bola zákonom zverená".
Táto formulácia vyznieva prinajmenšom paradoxne, keďže Ladislav Ósz rozhodol o zmene vlastníckych vzťahov pôvodne služobných bytov a mal by za toto rozhodnutie ako riaditeľ ústavu s právnou subjektivitou niesť plnú zodpovednosť. Polemizovať by sa dalo tiež o tom, či je alebo nie je riaditeľ Domova sociálnych služieb verejným činiteľom.
"Prokurátkorka krajskej prokuratúry odôvodňuje svoj právny názor výkladom Zhodnotenia trestnej zodpovednosti verejných činiteľov v SR za roky 1996-2000 a Okresná prokuratúra a Okresný úrad vyšetrovania musia jej rozhodnutie rešpektovať. Obvinenie pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa bolo teda zrušené, avšak prípad sa ďalej prešetruje a do úvahy prichádza trestné stíhanie pre niektorý z majetkových trestných činov," konštatoval prokurátor JUDr. Ivan Vanko, podľa ktorého je laxný prístup krajskej prokuratúry neospravedlniteľný, pretože tá by ako štátny orgán mala dbať na dodržiavanie zákonov a chrániť záujmy štátu. A v tomto prípade zodpovedný pracovník štátnej správy, ktorému bola zverená správa majetku štátu, nekonal v záujme štátu. Pretože za lacný peniaz previedol štátne byty na súkromné osoby.
Tomuto rozhodnutiu predchádzala zmena režimu bytov, o ktorej rozhodol práve Ladislav Ósz. Krátko po svojom nástupe do funkcie riaditeľa Domova sociálnych služieb uzatvoril s nájomníkmi bytov nové nájomné zmluvy, pričom služobné byty sa v nich odrazu zmenili na obyčajné. Tým obišiel zákon a dnes sa obhajuje povinnosťou previesť tieto byty do osobného vlastníctva.
Mimochodom, k tomu minimálne v dvoch prípadoch nemalo dôjsť, pretože nájomníkmi boli už bývalí pracovníci. Tým mali byť nájomné zmluvy po odchode do dôchodku vypovedané, aby mohli byty užívať zamestnanci domova. Otázkou morálky je zas odpredaj dvoch bytov sebe a manželke, keďže manželia Ószovci pracujú v Domove sociálnych služieb iba od konca roku 1999.
Mimochodom, pred niekoľkými dňami bol do vyšetrovacej väzby vzatý riaditeľ Domova sociálnych služieb v okrese Topoľčany, ktorý je podozrivý z toho, že prijal od istej osoby úplatok v súvislosti s prednostným umiestnením príbuzného v Domove sociálnych služieb. Obvinený bol nielen za trestný čin prijímania úplatku, ale i zneužívania právomoci verejného činiteľa. Príslušná okresná i krajská prokuratúra toto rozhodnutie odobrili...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.