Rodičia riadia zasľúbenú krajinu a ich deti odišli žiť do zahraničia
Mladí Izraelčania opúšťajú zasľúbenú krajinu, medzi nimi prekvapujúco aj deti politikov, uvádza francúzsky denník Le Monde. Spočiatku išlo len o
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Mladí Izraelčania opúšťajú zasľúbenú krajinu, medzi nimi prekvapujúco aj deti politikov, uvádza francúzsky denník Le Monde.
Spočiatku išlo len o úvahu Josiho Beilina, bývalého ministra spravodlivosti vo vláde bývalého premiéra Ehuda Baraka: exminister spravodlivosti vyjadril obavy z "úniku mozgov", najmä mladých ľudí. Príčinou ich odchodu je ťažká ekonomická situácia, ako aj ťaživá atmosféra vládnúca v krajine po tom, ako sa zrútil mierový proces.
Krajinu opustili deti bývalých budovateľov Izraela, dnes zväčša bohatých ľudí, medzi ktorými sú aj deti ministrov - bývalých i súčasných. Problematike sa venovala aj domáca izraelská tlač. Významný denník Jediot Aharonot urobil veľkú anketu s prekvapujúcim výsledkom. V článku s titulom Rodičia spravujú krajinu, deti sú za morom, uviedol zoznam detí politikov žijúcich v zahraničí. Syn ministra Roniho Mila Ariel je Newyorčan. Dcéra ministra obrany Benjamina Ben-Eliezera Tali žije tiež v USA. Vnučka bývalého premiéra Menachema Begina Orit sa už vysťahovala z Izraela. Bývalý premiér Ehud Barak sa minulý týždeň stal šťastným dedkom: jeho dcéra Mikchal priviedla na svet dieťa v New Yorku, kde žije s manželom. Ygal, syn bývalého ministra obrany, označovaného za "jastraba" Mošeho Arensa, sa usadil v Los Angeles.
Zoznam v izraelskom denníku bol pomerne dlhý a obsahoval aj mená detí poslancov Knesetu, ale aj generálov. Žijú v Londýne a mnohých ďalších mestách. Pravica aj ľavica je zastúpená takmer paritne v tomto "úteku" detí prominentov do zahraničia. Malinou v tomto zozname je Alon Ben Gurion, vnuk "otca národa" Davida Ben Guriona. Alon Ben Gurion je v súčasnosti riaditeľom hotela Waldorf Astoria v New Yorku.
Noviny vyvodzujú aj ponaučenie: v čase, keď pre krajinu nastali ťažké časy a Izrael sa obracia na židov na celom svete, aby prišli do zasľúbenej zeme a pomohli jej čeliť mnohým hrozbám, jej predstavitelia zrádzajú sionizmus, keď svoje deti posielajú ďaleko od nezamestnanosti a útokov, komentovali noviny.
Počet "emigrantov" vo vekovej hranici 20-30 ročných po prepuknutí intifády nie je presne známy. Pravdepodobne bude vysoký. Izraelskú stranu môže potešiť fakt: aj približne 40.000 mladých Palestínčanov odišlo do zahraničia. Zväčša z "lepších rodín", dodáva Le Monde.