prednosta OÚ Milan Benč, z uvedenej sumy až 5,1 milióna tvorí balík za dodávku energií. Ostatné prostriedky boli použité na nájomné, dopravu, tovary a služby. Hoci rozpočet pre školstvo na tento rok ešte krajský úrad nezverejnil, OÚ žiada, aby v ňom bola "sekera" zohľadnená. Napokon, dodávatelia energií ich dôrazne žiadajú, aby uhradili aj úroky z omeškania.
V súvislosti s júlovou delimitáciou škôl na samosprávy podotkol, že riaditelia zariadení už teraz robia nátlak na starostov a primátorov, aby do delimitácie zabezpečili opravu havarijných stavov, striech, fasád, ale aj chýbajúce vybavenie škôl. "Celková požiadavka, ktorú mi predložili je 300 miliónov korún. To nemôžeme akceptovať," konštatoval.
V okrese je však aj niekoľko rozostavaných stavieb a tie v júli tiež prevezmú samosprávy. Tie najdrahšie a v jednom prípade aj sporné sú na území mesta Prešov. Ide napríklad o Základnú umeleckú školu na Štefánikovej ulici. Rozostavaná stavba sa zastavila, keď sa po rokoch zo zahraničia ozvala majiteľka pätinového podielu pôvodného objektu. "Pripomínam, že stavbu začali ešte moji predchodcovia. Ukázalo sa, že nebola vysporiadaná. Keď sa nám ozvala právna zástupkyňa majiteľky, stavbu sme zastavili a pokúšame sa o vyrovnanie. Spomínaná dedička však žiada až trojnásobne vyššiu cenu, presnejšie 7 miliónov korún a to nemôžeme prijať. Keďže doteraz nedošlo k dohode, rozostavanú stavbu odovzdáme aj s bremenom mestu," uviedol M. Benč.
Ďalšou je rozostavaný pavilón Základnej školy na Ulici 17.novembra. Ani ten nie je bez problémov. Dodávateľská firma Pozemstav a.s. Prešov sa totiž vlani dostala do konkurzu. OÚ stavbu zastavil a vypísal nové výberové konanie na dodávateľa. Podľa slov prednostu na tento rok sú plánované investície za 8 miliónov korún, ale z nich sa musí odpočítať už uplynulý rok preinvestovaných 430-tisíc korún.
"Obci Kendice odovzdáme kompetencie nad rozostavanou prístavbou základnej školy. Krajský úrad na tento účel vyčlenil 4 milióny korún, ale na dokončenie je potrebných 9 miliónov," dodal. Pripomíname, že ide o stavbu, na ktorú finančne prispel z rezervy Vlády SR premiér Mikuláš Dzurinda. Nie je vylúčené, že obec bude jeho pomoc ešte potrebovať. Pôjde aj o splachovacie WC vo Fričovciach, ktorého stavba sa po skončení súdneho vysporiadania môže realizovať. "Tamojší farár nás žiada, aby sme WC urobili v objekte, ale ide o starú stavbu, zrejme z hlinených váľkov. Preto uvažujeme radšej o prístavbe. Zatiaľ sme dali vypracovať štúdie s dvoma alternatívami a ja sa prikláňam k tej prístavbe s malou čistiarňou odpadových vôd," vysvetlil a jedným dychom dodal, že musia vyriešiť ešte problém školy v Tuhrinej. Žiaci aj učiteľský kolektív sa po rokoch síce dočkali splachovacieho WC, ale stará žumpa netesní a investícia do malej čistiarne odpadových vôd je nutná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.