do privatizácie. Návrh projektov musí ministerstvo obdržať do pätnásteho februára tohto roka. O kúpu sa už skôr zaujímala spoločnosť Air Transport Europe (ATE), ktorá zaslala kompetentným na ministerstvo privatizačný podnet. Ten však podľa našich informácií ministerstvo neakceptovalo. Do hry napriek predchádzajúcemu nezáujmu vstúpili opäť zamestnanci, resp. vrcholný manažment nemocnice na čele s riaditeľkou Eleonórou Kovalčíkovou.
Zdá sa, že aj mesto zmenilo rétoriku. Ešte na decembrovej schôdzi mestského zastupiteľstva sa poslanci v podstate vyslovili za privatizáciu bez účasti mesta, pretože by chod nemocnice, ktorej dlhy rastú každý mesiac o tri milióny korún, finančne neutiahlo. Navyše jednomyseľne odhlasovali podporu ATE. Na ostatnej, februárovej schôdzi však vyslovili myšlienku, aby mesto bolo súčasťou neziskovej organizácie, ktorá by mala nemocnicu spravovať.
Podľa slov riaditeľky, štát by sa mal postarať pri prechode pod "neziskovku" o úplné oddĺženie zariadenia. "Máme záujem do tejto organizácie vstúpiť," konštatovala E. Kovalčíková.
Záujem je však aj zo strany ATE. Poslanec Ján Stankovič, ktorý je zároveň zamestnancom ATE, vyslovil smerom k vedeniu nemocnice pripomienku, že ak doteraz nedokázalo zabrániť neustálemu zvyšovaniu dlhu, nebude to schopné urobiť ani po transformácii. Podľa neho je ATE garanciou toho, že charakter nemocnice zostane zachovaný.
Primátor Kežmarku František navrhol, aby sa všetky zainteresované subjekty stretli na spoločnom rokovaní na pôde mesta Kežmarok. Stane sa tak začiatkom budúceho týždňa. "O zdravotnícke služby pre obyvateľov máme eminentný záujem. Musíme ale jednať veľmi rýchlo, pretože do 15. februára musíme na ministerstvo zaslať návrh projektu," uviedol primátor, pričom dodal, že na budúcom financovaní nemocnice sú ochotne finančne participovať aj obce v spádovej oblasti.
Budúcej privatizácie sa obávajú súkromní lekári, ktorí majú svoje ambulancie v budove polikliniky. Tá je de facto nemocnici na príťaž. Nájomné za meter štvorcový v súkromných ambulanciách je stanovené zákonnou maximálnou sadzbou 250 korún za meter štvorcový. Ten nepokrýva náklady na prevádzku. V tejto súvislosti primátor podotkol, že mu je sympatická aj transformácia polikliniky na doliečovacie zariadenie. "Ak by nezisková organizácia vznikla, nemôžeme si dovoliť financovať ambulancie, kde nám lekári zaplatia na nájomnom 250 korún za meter štvorcový a náklady budú 300 korún," povedal primátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.