pravidelne. Ešte sa nestalo, že by sme nezaplatili," povedala nám Marcela Kokyová (na snímke), ktorá je jediným obyvateľom bytovky na Ulici obrancov mieru v Starej Ľubovni, ktorý dobrovoľne a načas platí všetky svoje účty spojené s užívaním bytu. Súhrnný dlh všetkých obyvateľov bytov v dome dosahuje v súčasnosti 440-tisíc korún. Najväčší neplatič má na rováši nedoplatok vo výške 54-tisíc korún.
My sme sa zaujímali, prečo vlastne pani Kokyová platí nájomné, keď prakticky všetci jej susedia sa touto otázkou vôbec nezaťažujú a rozdiel v kvalite ich života prakticky neexistuje. "Je to moja povinnosť, takže platím. Pre mňa je to otázkou cti. Čo robia ostatní, ma nezaujíma," prezradila nám jednoduchý princíp, ktorý by mal byť vlastný každému užívateľovi bytu. Mal, ale nie je. Na vine je nielen prístup jednotlivca k povinnosti, ale tiež stav vymožiteľnosti práva na Slovensku.
Preto, aby správcovia bytového fondu mohli jednoduchšie nakladať s neplatičmi, schválili poslanci národnej rady novelu Občianskeho zákonníka, podľa ktorého môžu správcovia bytov vypovedať nájomné zmluvy aj bez toho, aby čakali na rozhodnutie súdu.
"Upomienky s hrozbou výpovede z nájmu sme rozposlali asi päťdesiatim užívateľom našich bytov. Približne polovica z nich sa obratom dostavila s finančnou hotovosťou a uhradila svoje dlhy. Druhá polovica zatiaľ vyčkáva čo sa stane," povedal nám riaditeľ staroľubovnianskej spoločnosti Slobyterm Ján Orlovský a dodal, že keď príde na lámanie chleba, vysvitne, že legislatívna úprava nepamätá na všetko. "Pri deložovaní je potrebné zabezpečiť náhradné bývanie a my v celom meste nemáme jediný voľný byt. Preto ani nemôžeme vysťahovať žiadneho z neplatičov," uviedol a dodal, že súhrnný dlh v tomto okresnom meste na nájomnom a energiách predstavuje zhruba tri milióny korún.
O milión korún nižšiu "sekeru" evidujú v susednom Kežmarku. "Začiatkom roku sme rozpracovali 15 prípadov a v blízkej budúcnosti sa chystáme na ďalších 15. Vypovieme ich z nájmu a zostane len na nich, ako zareagujú. Akceptujeme aj dohodu o splátkových kalendároch. Podľa doterajších reakcií mám taký dojem, že asi 90 percent spomedzi ohrozených nájomcov komunálnych bytov je ochotných svoj dlh splatiť," konštatoval pre náš denník riaditeľ Mestského podniku bytového hospodárstva v Kežmarku Marián Bešenej.
Ako sa nám podarilo zistiť v Poprade, miestni družstevníci ešte stále využívajú v minulosti najviac rozšírený inštitút súdneho vymáhania pohľadávok od neplatičov. "Občiansky zákonník umožňuje odvolávanie sa proti pôvodnému rozhodnutiu. Čas ušetrený na súdnych sporoch by sme tak vzápätí premrhali čakaním na uplynutie odvolacej doby," tvrdí námestník riaditeľa Okresného stavebného bytového družstva v Poprade Štefan Péter. Ako uviedol ďalej, popradské bytové družstvo evidovalo ešte v roku 1994 dlhy vo výške 35 miliónov korún. Dnes sa aj vďaka súdom s neplatičmi a následným exekúciám podarilo znížiť pohľadávky na 14 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.