súvislosti s financovaním týchto inštitúcií.
"Ani doteraz to miestna kultúra nemala jednoduché. krajský úrad, ktorý je našim zriaďovateľom, financuje iba mzdy pracovníkov a z činností iba krajské súťaže. O peniaze na zabezpečenie všetkých ostatných aktivít, na platby za energie a na ďalšie prevádzkové náklady, sa musíme postarať sami. Naši odborní pracovníci sú súčasne manažérmi a všetci sa usilujeme realizovať také projekty, ktoré nám pomáhajú túto situáciu zvládnuť. Lenže aj tieto aktivity majú svoje obmedzenia, súvisiace najmä s vysokou nezamestnanosťou v regióne", hovorí riaditeľka michalovského Zemplínskeho osvetového strediska Eva Raffayová.
Hlavným poslaním tejto inštitúcie je podporovať rozvoj miestnej kultúry v obciach regiónu. Aby svoje poslanie vôbec mohli plniť, hľadajú možnosti spolupráce so samosprávami obcí, najnovšie dokonca aj s úradmi práce. Nedávno získali akreditáciu na organizovanie kurzu "kultúrno-osvetový pracovník", ktorým chcú v spolupráci s okresným úradom práce pomôcť nielen pri riešení problému nezamestnanosti, ale aj kultúrno-historickej obnove obcí.
"Kedysi existovali na dedinách ľudia, ktorí viedli knižnicu, obecnú kroniku, organizovali voľnočasové aktivity detí a mládeže, organizovali kultúrno-spoločenské podujatia, boli "dušou" kultúrneho i športového diania v obci. V minulých rokoch akosi z toho zišlo a možno aj preto v mnohých obciach akoby kultúrny život zaspal. Tento projekt uvítali nielen na Národnom úrade práce, ale aj na Krajskom úrade v Košiciach. Verím, že ho rovnako prijmú aj samosprávy. Niektorých starostov sme už oslovili a idú do toho", uzatvára E. Raffayová.
V rámci podnikateľských aktivít Zemplínske osvetové stredisko poskytuje dokonca prekladateľské služby v nemeckom jazyku aj s overovaním príslušných dokladov. Napriek problémom a neistote prameniacej z prvoaprílovej organizačnej zmeny, Michalovčania pripravili na tento rok celý rad akcií, ktorých cieľom je uchovávanie ľudových tradícií regiónu, jeho pôvodnej kultúry, remesiel, zvykov a obyčajov. Tomuto cieľu podriaďujú všetko svoje konanie. Nedostatok peňazí ohrozuje totiž existenciu folklórnych súborov a skupín, ktoré sú dnes jedinými zachovávateľmi kultúry regiónu. Ich zánik by bol nenahraditeľnou stratou. To dokáže posúdiť každý, kto aspoň raz videl tancovať a spievať folklórny súbor Zemplín, jeho detské súbory Zemplínik a Zemplínček, alebo aj folklórne skupiny Hnojňane, Porubjane, Harčare či ďalšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.