krajinách. Stanovisko vlády zákonodarcom tlmočil premiér SR Mikuláš Dzurinda, ktorý zdôraznil, že je pripravený kedykoľvek podpísať politický dokument s Maďarskou republikou, ktorý bude spĺňať parametre akceptovateľné SR.
Obsahom dokumentu by mal byť konsenzus, že sa uvedený zákon nebude uplatňovať voči SR ako krajine alebo sa nebudú uplatňovať ustanovenia narúšajúce zvrchovanosť právneho poriadku SR vedúce k diskriminácii občanov na etnickom princípe. Zároveň povedal, že zmluva by mala byť prijateľná pre obe strany.
Pred poslancami vystúpil aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan. Odmietol názor, že zákon od 1. januára platí aj na Slovensku. Zdôraznil, že zákonodarné akty sú platné a majú účinky iba v jurisdikcii štátu, kde vznikli. Vyhlásenie parlamentu smeruje k potvrdeniu základnej zásady medzinárodného práva a vláda má nástroje na ich realizáciu v praxi.
Kukan nesúhlasil s názorom časti politického spektra, že na vnútropolitický život v SR nemá spomínaný zákon vplyv. Ak totiž zákon zakotvuje, že sa vzťahuje na občanov iného štátu, potom vniká do jeho právomocí - je to zasahovanie do vnútorných vecí iného suverénneho štátu, povedal minister zahraničných vecí SR.
"Beda národu, ktorý stratil svoju pamäť" - konštatoval počas rozpravy o maďarskom krajanskom zákone Július Binder (HZDS). Jozef Kalman z rovnakého poslaneckého klubu je tej mienky, že "vládny kabinet situáciu nezvládol a mal by v tichosti odísť". Víťazoslavovi Moricovi (PSNS) pripomínajú rôzne vyhlásenia o priateľstve medzi Maďarskom a Slovenskom rozhovor medzi hluchým a slepým. V rokovacej sieni parlamentu zaznelo aj to, že súčasnú situáciu spôsobilo pozvanie Strany maďarskej koalície.
V rozprave o vyhlásení Národnej rady SR o Zákone o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách bude NR SR pokračovať dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.