súd s Belgickom.
Podľa verdiktu súd rozhodol, že Belgicko porušilo pri deportácii 74 slovenských Rómov v roku 1999 ich ľudské práva a odsúdil krajinu zaplatiť rodine nemajetkovú újmu v spomínanej výške.
"Je to málo, veď nás zavreli pri Bruseli a zapli okolo nás elektrinu, aby sme nemohli vychádzať. Bolo to ako v koncentráku. Mali sme dostať 1,2 milióna a myslím si, že ani to nenahradí to hrozné zaobchádzanie veď nás opečiatkovali ako zver," zaspomínala rozhorčene 41-ročná Mária Čonková.
Na otázku čo urobí s peniazmi keď ich dostane, odpovedala: "Vy si myslíte, že sú to nejaké veľké peniaze. Bývame v trojizbovom byte dvanásti. Prisúdili nám len takú sumu, lebo sme Rómovia a myslia si, že budeme bohvieako nadšení. Mysleli si asi, že ich prepijeme, a že nám zalepia oči. Pravda za peniaze kúpime byt, lebo žijeme v trojizbovom byte dvanásti ľudia."
Ako M. Čonková dodala, Begicko žalovali aj kvôli tomu, že jej rodine táto krajina uprela právo na azyl a lepšie životné podmienky pre seba a svoje dcéry Naďu a Nikolou. Mimochodom žili v tam od jesene 1998 a dostávali podporu 38 000 belgických frankov mesačne, pritom mali pridelený dva a pol izbový byt a mohli sa voľne pohybovať.
Ako sme sa dozvedeli rodina sa nemala zle ani na Slovenska, nakoľko bývala v štvorizbovom byte na Ťahanovcicah, o ktorý však prišli. Navyše ich zo Švédska podporoval otec, ktorý tam pracoval ako automechanik.
Čonkovcov spolu ostatnými repatriantami deportovali belgické úrady z mesta Gent po tom, čo ich tamojšie úrady vylákali za účelom doplnenia chýbajúcich informácií k ich žiadosti o azyl. Na policajnej stanici však boli zadržaní a dostali príkaz na opustenie krajiny. Po príchode na Slovenko sa však spojili s mimovládnou organizáciou Opré Roma - Liga za ľudské práva a kvôli okolnosti deportácie podali žalobu na vyššie uvedenom súde.
Spôsob deportácie belgických úradov spochybnila aj parlamentná delegácia z Belgicka, ktorá pricestovala na Lunik IX krátko potom.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.