pozastavil prevod 21,24 % akcií VSŽ.
"Takýto postoj vnímame pochopiteľne pozitívne," potvrdil vedúci kancelárie generálneho riaditeľa Transpetrolu Martin Zlocha. Pre Transpetrol takéto rozhodnutie totiž znamená, že už v krátkom čase by mohol byť obchod vysporiadaný a spoločnosť by zinkasovala za akcie pri cene 160 Sk/akcia zhruba 559,043 milióna Sk.
Prísun prostriedkov očakával Transpetrol už skôr, prevod akcií však ÚFT 9. januára predbežne pozastavil. Transpetrolu to spôsobilo problémy so splácaním úveru, najmä od Citibanky. "Požiadali sme o odklad splátok," konštatoval v tejto súvislosti Martin Zlocha.
Poštová banka, ako sa uvádza v jej stanovisku, nikdy nevidela dôvody, pre ktoré by mal byť obchod s akciami VSŽ z 21. decembra 2001 pozastavený. Pri prešetrovaní kauzy banka podľa jej tlačovej tajomníčky Kataríny Kadašiovej poskytla ÚFT všetky potrebné podklady.
Transpetrol nadobudol akcie VSŽ v roku 2000 pri priemernej cene 209 Sk/akcia. Spoločnosť tak v zmysle záujmov vlády v tom čase pomohla presadiť odpredaj hutníckych aktivít VSŽ v prospech amerického U.S. Steel. Napriek nižšej cene za akcie pri predaji cez burzu v porovnaní s kúpnou cenou by Transpetrol v prípade vysporiadania obchodu zaznamenal na celej transakcii čistý zisk 333 miliónov Sk. VSŽ totiž začiatkom decembra vyplatila Transpetrolu dividendy v približnej výške 504 miliónov Sk. Celkovo tak Transpetrol na transakciách okolo akcií VSŽ zinkasoval asi 1,063 miliardy Sk a na ich nákup v roku 2000 vynaložil asi 730 miliónov Sk. Výnosy Transpetrolu z transakcie mohli byť vyššie o 140 miliónov Sk v prípade predaja akcií samotnej VSŽ, ktorej oneskorená ponuka znela na 200 Sk/akcia.
MEDZITITUL: Harach o preštrovaní kauzy včera nevedel
Minister hospodárstva Ľubomír Harach včera zdôraznil, že pri prevode akcií VSŽ nebol porušený zákon. Ako uviedol, zatiaľ ho nik neinformoval o začatí prešetrovania kauzy decembrového predaja akcií Generálnou prokuratúrou SR ani o rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave. Ten dal Burze cenných papierov v Bratislave príkaz na vyrovnanie obchodu.
Minister Harach pripustil, že v celej kauze existuje možnosť vyvodenia personálnej zodpovednosti a následného možného odvolania generálneho riaditeľa Transpetrolu Štefana Czucza. "Pokiaľ poslanci zistili okolnosti, o ktorých neviem, po ich posúdení budem konať," oznámil Harach.
Podľa Haracha mali predstavitelia VSŽ, ktorí začali deklarovať vážny záujem o kúpu vlastných akcií až po predaji, prejaviť záujem skôr. V portfóliu Fondu národného majetku SR je v súčasnosti ešte 16 % akcií VSŽ. "Ministerstvo už otvorilo rokovanie s odborármi, ktorí majú legitímny záujem na tom, aby bol prevod zvyšných akcií urobený bez naplnenia čiernych scenárov, ktorých sa obávajú," uviedol Harach. Minister uviedol, že jednou z možných alternatív riešenia je predaj akcií cez verejný kapitálový trh, ďalším je obnovenie rokovaní s niektorým zo súčasných akcionárov VSŽ. Zdôraznil však, že pri predaji sa zvážia všetky alternatívy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.