Generálna prokuratúra. Podľa generálneho prokurátora Milana Hanzela ide o natoľko rozsiahly prípad, že namiesto preverovania sa začne priamo vyšetrovať.
"Sú podozrenia z úniku informácií z obchodného styku. Dali sme pokyn na začatie stíhania pre trestný čin," povedal Hanzel, ktorý nepovažuje za dostatočné iba vykonávanie preverovania. To totiž nemá dôkaznú hodnotu.
Pred súdom by mali svedčiť ľudia z Transpetrolu, ministerstva hospodárstva, Úradu pre finančný trh a bratislavskej burzy. Odborný posudok vypracuje ministerstvo financií. "Prešetrovanie sme začali na podnet verejnosti. Budeme skúmať aj následné obchody s akciami VSŽ. Časovo to neviem odhadnúť," vyjadril sa Hanzel.
Krajský súd v Bratislave včera burze cenných papierov nariadil, aby v obchode pokračovala. Vyrovnanie obchodu včera povolil aj Úrad pre finančný trh. "Po prešetrovaní dôvody pozastavenia vyrovnania obchodu pominuli," oznámil úrad.
Znamená to, že úrad nenašiel dostatočné dôkazy na to, aby burze nariadil obchod zrušiť. Porušenie zákona zatiaľ preukázateľne nezistil ani pri údajných manipuláciách s kurzom akcií VSŽ, ani pri samotnom obchode s 21-percentným balíkom z 21. decembra 2001.
Znepokojuje ho však podozrenie zo zneužitia dôvernej informácie. Tou mal byť fakt, že minister hospodárstva dal v ten deň súhlas s predajom akcií VSŽ napriek tomu, že dva dni predtým vyhlásil, že predaj je pre predchádzajúci pokles kurzu pozastavený. "Naďalej nevylučujeme, že nejaká osoba alebo skupina osôb mohla využiť vo svoj prospech alebo v prospech iných osôb dôvernú informáciu o spôsobe a možnom termíne predaja akcií VSŽ Transpetrolom," konštatoval úrad. Nemá však možnosť toto podozrenie preveriť, a preto o ňom informoval Generálnu prokuratúru.
V prešetrovaní obchodov s akciami železiarní na bratislavskej burze z vlaňajšieho decembra však bude úrad pokračovať. "Zatiaľ nemôžeme zverejniť všetky závery a zistenia. Charakter, rozsah a spôsob ďalšieho preverovania však už nie je podmienený nevyrovnaním obchodov," informoval úrad.
Vlastníkom ďalších 16 percent akcií VSŽ je stále FNM. Dnes ešte nie je jasné, ako ich predá zo svojho portfólia. Jednou z možností je predaj prostredníctvom burzy alebo môžu byť priamo ponúknuté akcionárom železiarní. Minister hospodárstva Ľubomír Harach zatiaľ nevylúčil, že budú ponúknuté priamo spoločnosti U.S. Steel.
Balík 3 494 017 akcií, ktorý zodpovedá 21-percentnému podielu na základnom imaní VSŽ, mal na základe anonymného obchodu z 21. decembra minulého roka získať od Transpetrolu SMD. Obchod sa uskutočnil pri cene 160 Sk za akciu. SMD následne predal balík 1 951 733 akcií, ktorý predstavuje 11,87 % základného imania VSŽ, Poštovej banke pri cene 160 Sk. Spoločnosť J&T Securities uzavrela 3. januára 2002 so SMD zmluvu o kúpe 327 358 akcií VSŽ, čo predstavuje 2 % základného imania firmy. Na základe dohôd by mala spoločnosť J&T získať celkovo vyše 7 % akcií VSŽ. Opčnú zmluvu na nákup viac ako 7 % akcií VSŽ od Poštovej banky uzavrela spoločnosť Penta Investments Ltd. Celý balík akcií VSŽ predávaný Transpetrolom si teda rovnakým dielom po viac ako 7 % rozdelia finančné skupiny J&T, Penta a Istrokapitál, ktorá ovláda SMD aj Poštovú banku. Zisk Transpetrolu z transakcie predstavuje 333 mil. Sk.
Autor: Jana BRONDOŠOVÁ & tk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.