schopné uhrádzať faktúry do tridsiatich dní. Informáciu asociácia oficiálne zverejnila na tlačovej besede včera predoludním, deň po stretnutí so svojimi členmi. Predseda sekcie distribútorov Sína Niku však nevylučuje, že sa niektorí dodávatelia rozhodnú konať inak. Rozhodnutie je na každom z nich.
"Uznesenie napokon nevstúpilo do platnosti pre podnet na Protimonopolný úrad, ktorý v tejto veci koná. Existuje totiž riziko, že by toto uznesenie mohlo naozaj odporovať platnej legislatíve, preto sme ako asociácia od svojho rozhodnutia ustúpili. Druhá vec je, ako sa zachovajú samotní dodávatelia, členovia asosiácie majú možnosť rozhodnúť sa individuálne podľa vlastného uváženia," skonštatoval včera Sína Niku, podľa ktorého sa však zrušením uznesenia problémy nevyriešia.
Nemocnice totiž nie sú dostatočne oddlžené a obdobie splatnosti faktúr sa neustále predlžuje. Kým verejné lekárne platia dodávateľom v rozmedzí od 150 do 180 dní, peniaze od nemocníc neprichádzajú aj viac ako tristo dní po období splatnosti faktúry. Otázkou je, či lôžkové zariadenia budú mať kedy z čoho zaplatiť, keď nemajú dostatok zdrojov.
"Štát platí za občana zdravotnej poisťovni do štyristo korún mesačne, a to zväčša za poistencov, ktorí odčerpávajú relatívne najviac finančných prostriedkov. Zdrojov jednoducho nie je dosť na tak široko garantovanú zdravotnú starostlivosť," zdôraznil S. Niku.
Riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Vladimír Pramuk rozhodnutie Asociácie dodávateľov liekov o neuplatnení spomínaného uznesenia privítal. Nedodávanie liekov by chod tohto zdravotníckeho zriadenia položilo na lopatky.
"Nemocnica by nemohla platiť za lieky do tridsiatich dní. Poisťovne nám uhrádzajú čoraz menej peňazí, už teraz žijeme doslova z ruky do úst. Ak by dodávatelia liekov trvali na tridsaťdňovej splatnosti faktúr, horko-ťažko by sme mali dosť peňazí na lieky a stravu. Na poskytovanie zdravotnej starostlivosti by už vôbec neostalo," zdôraznil V. Pramuk.
Podľa riaditeľa FNsP na Triede SNP v Košiciach Róberta Rolanda sa už teraz objavujú poruchy v zásobovaní s liekmi, ktorými sa včera zaoberalo užšie vedenie nemocnice. Ak by dodávatelia liekov v momentálnej situácii trvali na tridsaťdňovej lehote splatnosti, viedlo by to k veľmi závažným problémom pri starostlivosti o pacientov.
"Náklady na lieky predstavujú okolo deväť miliónov mesačne a naše podlžnosti voči dodávateľom liekov presahujú sto miliónov korún. Aj keď sa nám vlani podarilo znížiť dlh o zhruba pätnásť miliónov, situácia stále nie je dobrá. Čakáme, že v súvislosti s novým cenovým výmerom dôjde v apríli konečne k určitému zlepšeniu. Aplikácia cenového výmeru musí viesť k nárastu finančných prostriedkov, a tak by sme mohli zvládnuť aj situáciu s distribútormi," poznamenal v tejto súvislosti R. Roland.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.