strednej a východnej Európy na členstvo v EÚ. Jeho podstatou je hodnotenie reálnej hospodárskej, inštitucionálnej, monetárnej a fiškálnej zrelosti na vstup EÚ.
Priemerná hodnota jednotlivých ukazovateľov v rámci EÚ je stanovená na 100 bodov a pokladá sa za cieľové skóre pre zrelosť kandidátov na prijatie do únie.
Slovensko je spomedzi ôsmich reálnych kandidátov na vstup do EÚ v prvej vlne rozširovania v roku 2004 na siedmom mieste, za ním je len Litva. Peletón vedie Česko so 78 bodmi. Za ním nasledujú Maďarsko (77), Estónsko (77), Slovinsko (76), Poľsko (72), Lotyšsko (70), Slovensko (67) a Litva so 66 bodmi. Bulharsko dosiahlo zrelosť 51 a Rumunsko 40 bodov. Prijatie posledných dvoch krajín však prichádza do úvahy až v druhej polovici tohto desaťročia.
Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung uvádza, že sa plnenie konvergenčných kritérií na Slovensku v druhej polovici 90. rokov prakticky zastavilo. Neskôr znovu začal vzostup, vďaka čomu dosiahla krajina 67 bodov. Podľa DCEI má SR veľmi dobré výsledky v monetárnej konvergencii (80 bodov), ale reálna hospodárska konvergencia je na úrovni 45 bodov.
Štartovacia pozícia Slovenska v roku 1992 bola pritom tretia najlepšia. Česko dosahovalo 46, Estónsko 42 a SR 41 bodov. Maďarsko zaostávalo za Slovenskom o 10 a Poľsko až o 17 bodov. SR bola o 5 bodov lepšia aj ako Slovinsko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.