Američania si chyby priznali a pri jednom incidente ich úmyselne dezinformovali.
Ako Karzaj uviedol pre denník Washington Post, Američania prišli omyly okamžite vysvetliť, ospravedlnili sa za nich a v niektorých prípadoch vyplatili finančné odškodnenie. Útok amerických špeciálnych jednotiek v dedine Hazam Kadar neďaleko juhoafganského Kandaháru, pri ktorom minulý mesiac zahynulo 18 osôb, Karzaj označil ako "určitú chybu" vyplývajúcu z "nešťastného presunu ľudí v nesprávnom čase".
Podľa amerického denníka Karzaj počas interview nehovoril o podrobnostiach incidentu, avšak dbal na to, aby neobviňoval americké jednotky. "Nebolo to nič, čo by sa týkalo amerických alebo miestnych síl," tvrdí afganský premiér. Karzaj prišiel k záveru, že vozidlá napadnuté americkými lietadlami neďaleko mesta Chost v decembri minulého roku prevážali kmeňových náčelníkov smerujúcich do Kábulu na inauguráciu dočasnej vlády, a nie členov Talibanu.
Podľa denníka obvinili skupinu miestneho veliteľa z toho, že poskytla nesprávne informácie armáde USA s cieľom využiť ju proti nepriateľom. Pri nálete na konvoj zahynulo najmenej 12 ľudí.
Hovorca Pentagónu odmietol komentovať Karzajove vyjadrenia, avšak, ako dodal, ministerstvo obrany USA nezmenilo svoje stanovisko o tom, že konvoj bol legitímnym cieľom. Incident vyšetruje hlavné veliteľstvo americkej armády.
Citlivá otázka civilných obetí Spojenými štátmi vedených vojenských operácií v Afganistane sa stala v posledných dňoch naliehavejšou, keď dedinčania a miestni lídri obviňujú americkú armádu zo zabitia nesprávnych ľudí pri útokoch v ich oblastiach.
Washington Post dodáva, že Karzaj, ktorý sa stal predsedom afganskej vlády za silnej podpory USA, teraz čelí tlaku zo strany obyvateľov svojej krajiny, aby neignoroval chyby Američanov.
Text k foto:
Humanitná pomoc síce do Afganistanu z USA prúdi, ani to však nemôže vykompenzovať nepríjmené incidenty
Foto: REUTERS
foto do čísla - štvrtok - zahraničie - pomoc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.