Jany Gočaltovskej prichádzajú po lieky nielen obyvatelia mesta, ale aj ľudia z okolia, nakoľko Jelšava má väčšiu spádovú oblasť. Denne sa teda objavia s receptom v ruke aj pacienti z Liciniec, Šivetíc či Ratkovej. Nechýbajú ani Revúčania a Rožňavčania. "Ak nezoženú lieky vo svojom meste, prídu k nám. Máme lieky, ktoré inde nenájdu. Zásobu dopĺňajú aj drahšie medikamenty pre chorých na rakovinu. Neraz ide o 40-tisícový liek. Niektoré lekárne si ho nedovolia objednať, u nás ho máme," skonštatovala J. Gočaltovská.
Lekáreň v Jelšave je otvorená v pracovných dňoch od 7. hodiny do 15.30. Pohotovostné služby nie s zavedené. Neraz sa už stalo, že jednu zo štyroch zamestnankýň našli pacienti doma a vyrukovali so žiadosťou o lieky. "Keď je to nutné, vrátime sa do práce a lieky vydáme," podotkla J. Gočaltovská. Chorí si po znovuotvorení lekárne vydýchli najmä preto, že v minulosti museli po lieky cestovať do susedného mesta. S receptami sa neraz vracali naspäť, pretože to, čo im lekár predpísal, nezohnali. Kým sa dostali k liekom, stálo ich to čas aj peniaze na cestu autobusom.
Lekáreň, inak prvá v Gemeri, je známa štýlovým zariadením. Ide o hodnotný nábytok zo začiatku 18. storočia. Jeho bližšie určenie si pracovníčky nechávajú pre seba a interiér lekárne chránia zabezpečovacím zariadením.
Autor: jk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.