informoval Marián Bekeš, námestník Štátnych lesov TANAP-u. Podľa jeho slov, najviac poškodených lokalít sa nachádza na severnej strane Tatier, najmä v oblasti Javoriny. "Najväčšie problémy nám robí podkôrny hmyz. Poliaci nespracovali podkôrnikovú kalamitu. Hmyz sa rozmnožil tak, že jednoducho prelietal na našu stranu. My sme mali iný názor a preto sme pristúpili k likvidácii tohto hmyzu, pretože sa mohlo stať to, že zničí väčšie plochy," povedal M. Bekeš. Ako dodal, situáciu v oblasti Javoriny ŠL TANAP-u napokon zvládli. Na Poľskej strane sa však objavili nové ohniská. To viedlo pracovníkov ŠL TANAP, aby vyvolali s poľskou stranou rokovania o tejto otázke.
Podstatne lepšia situácia je na južnej strane Vysokých Tatier. Tá vyplýva aj zo štruktúry lesných porastov. "Je tu veľká zmes smrekovca opadavého, ktorý dáva týmto porastom stabilitu, tým, že každoročne zhadzuje ihličie," zdôraznil M. Bekeš. Zaujímavosťou je, že aj poškodenie lesa emisiami postupne klesá.
Snahou pracovníkov ŠL TANAP je aj prebudovať porasty, tak aby boli výškovo prírode blízke. Odlišný názor však majú na túto problematiku kolegovia spoza hranice. "Poliaci si myslia, že v treťom až piatok stupni ochrany by sa podobné zmeny nemali robiť. My naopak hovoríme, že aj v týchto stupňoch sú aj nepôvodné porasty, ktoré by bolo potrebné prebudovať. Mali by sme sa však dostať k lesom, ktoré budú výškou, hrúbkou i druhovo diferencované," dodal námestník. Väčšina porastov na území Tatier je pôvodných. Podľa slov ochranárov, do oblasti Javoriny bolo v minulosti dovezené semeno smreka z Viedenského lesa.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.