stredobodom záujmu obyvateľov Zamaguria. Jednou z požiadaviek miestnej štátnej správy okresu Kežmarok i Euroregiónu Tatry na tento rok je snaha o jeho prekategorizovanie z triapoltonového priechodu na priechod, ktorým budú môcť premávať automobily s hmotnosťou do 7 ton.
"Funkcionári Euroergiónu si neuvedomujú, čo to bude znamenať pre obyvateľov Zamaguria, predovšetkým prihraničnej obce Lysá nad Dunajcom. Prístupové cesty sú úzke a v samotnej obci chýbajú akékoľvek parkovacie plochy. Automobily už dnes bránia občanom v pohybe po obci, nemôžu sa dostať z vlastných zdrojov, ovzdušie je plné smogu, všade je hluk. Situáciu komplikujú aj traktory a konské povozy prichádzajúce z poľskej strany. A k tomu všetkému majú pribudnúť ešte nákladné autá," vymenoval pripomienky obyvateľ Spišskej Starej Vsi Ján Zajonc.
O tom, že problematika je naozaj horúca, svedčí aj skutočnosť, že sa ňou zaoberali poslanci mestského zastupiteľstva v jedinom zamagurskom meste. "Vysvetlili sme si, že spomenutých sedem ton sa týka celkovej hmotnosti automobilu aj s nákladom. V praxi to znamená, že hraničným priechodom Lysej nad Dunajcom by neprechádzali ťahače s návesmi, ale len ľahšie váhy, ako napríklad automobily značky Avia a Iveco. Nepredpokladáme, že by tento druh dopravy paralyzoval život v Zamagurí. Kamióny totiž tak či tak budú môcť prechádzať len cez Javorinu," tvrdí primátor Spišskej Starej Vsi Július Lojek.
V súvislosti s prekategorizovaním priechodu sa opätovne dostáva do popredia otázka jeho prestavby. Jeden z prvých projektov dvojstrannej cezhraničnej spolupráce na báze pomoci z fondov Európskej únie sa týkal práve hraničného priechodu v Lysej nad Dunajcom. "Krachlo to na nedostatku peňazí. Teraz sa však znovu začína diskutovať o potrebe rozšírenia prístupovej cesty a vytiahnutí odbavovacích priestorov na voľnejšie priestranstvo, čím sa sleduje odbúranie jeho predimenzovanosti," dodal J. Lojek.
Ako sme sa dozvedeli od riaditeľa colného úradu v Poprade Štefana Olekšáka, na tento rok sú z investičných nákladov vyčlenené peniaze len na budovanie hraničného priechodu s Poľskou republikou v Trstenej. Čiastka predstavuje 70 miliónov korún. "Tohto roku sa prestavba priechodu v Lysej nad Dunajcom určite neuskutoční. Iba ak by sa podarilo nájsť nejaké mimorozpočtové zdroje," konštatoval pre náš denník. Podľa slov Ivana Kotoru z Okresného úradu v Kežmarku, miestny odbor životného prostredia zatiaľ neregistruje žiadnu žiadosť na stavebnú úpravu spomenutého hraničného priechodu.
Obavy Zamagurčanov však vyplývajú aj z odlišnej kategorizácie hraničných priechodov u nás a v Poľsku. Kým na slovenskej strane hranice je tonáž automobilov limitovaná 3,5 a 7 tonami, v Poľsku sa obmedzenie týka len automobilov s hmotnosťou do 3,5 tony. Všetky ostatné vozidlá sa považujú za ťažšie váhové kategórie. A práve z ich prílivu plynie neistota tamojších obyvateľov v prihraničnej oblasti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.