Kľúčom k trvalo udržateľnému rozvoju Slovenska sú prosperujúce regióny
Levoča / Sabinov "Najväčší význam tejto konferencie vidím v tom, že sme mali možnosť prezentovať trojročnú prácu ľudí z okresov Sabinov a Levoča.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Máme pripravený materiál, z ktorého v podstate môžeme rovno písať projekty a uchádzať sa o granty, pomoc z Európskej únie, z vládnych podporných fondov. Za dva dni sme ľuďom aj z iných regiónov ponúkli návod, z ktorého môžu vychádzať a ušetriť si tak tri roky práce," uzavrel dvojdňovú konferenciu "Regióny si pomáhajú sami" prednosta Okresného úradu v Levoči Peter Turek.
Spojenectvo okresov Sabinov a Levoča vzniklo podľa jeho slov zčasti vďaka náhode, no najmä vďaka dobrým medziľudským vzťahom. "Priatelíme sa ešte zo školy, a tak sme si so sabinovským prednostom Petrom Slaninkom a Mišom Kravčíkom z Ľudia a voda povedali skúsme to! Chceli sme demonštrovať, že aj okresy, ktoré spolu majú spoločné len veľmi málo, rieku Torysu a časť hranice, môžu kooperovať," vysvetľuje. Vďaka boju proti vodnej nádrži a projektom s tým súvisiacim, ktoré Ľudia a voda realizovalo v oboch okresoch, sa teda spojili a ich úsilie podporili i primátori Spišského Podhradia a Lipian.
Otcovia tejto myšlienky nečakali na príchod myšlienky, že regióny si majú začať pomáhať sami. "Otočili sme ju a vzali iniciatívu do vlastných rúk. Považujeme to za pilotný projekt, ktorý sa dá realizovať v hociktorom momente v ktorejkoľvek časti Slovenska," konštatuje levočský prednosta.
Menovaným funkcionárom, ktorými prednostovia OÚ sú, niektoré úlohy vyplývajú priamo zo zákona. P. Turek a P. Slaninka však mali pocit, že to nestačí. "Chceme pomôcť tomuto regiónu a považujeme to za svoju povinnosť. Mrzí nás kritika ľudí z iných kútov Slovenska, že štátna správa sa vyhýba spolupráci. Myslím, že príčina je v ľuďoch, kolegovia by iste urobili to isté čo my, len, žiaľ zlyháva ľudský faktor," vzdychne si na záver.
Smerovanie rozvoja regiónov stavia podľa záverov konferencie na zlepšení riadenia a hospodárenia v regiónoch, na využití multisektorových partnerstiev medzi verejným a súkromným sektorom, občianskou spoločnosťou a vedou v prospech regiónov. Ako mobilizovať finančné zdroje, ako budovať ľudské i inštitucionálne kapacity v regiónoch, ako zabezpečiť transfer technológií i s udržateľným využívaním kultúrneho, historického a prírodného dedičstva pre dôstojný život občanov v regiónoch Slovenska.