&
Katarína LUKÁČOVÁ
Sečovce Trenice okolo financovania lekárskej služby prvej pomoci na tunajšej poliklinike, ktorá od roku 1996 patrí mestu, sa ťahajú už tretí rok. Lekári totiž nie sú ochotní akceptovať finančnú čiastku, ktorú im za služby na LSPP ponúka mesto. Kríza, plná vzájomných nedorozumení, vyústila do situácie, že od 1. januára minulého roka lekári nemajú s mestom podpísané zmluvy o finančnom vyrovnaní sa za služby na LSPP. Napriek tomu ich vykonávali až do 1. decembra.
Týmto dňom okresná štátna lekárka MUDr. Anna Kleščinská dočasne poverila zastupovaním spádovej oblasti Sečovce trebišovskú LSPP a dvere na sečovskej "záchranke" zostali pre pacientov zatvorené. "Mesto argumentuje tým, že LSPP je preň stratová a nie sú schopní ju financovať z vlastných zdrojov. Revízny lekár totiž po kontrole na LSPP zoškrtal výkony na polovicu, čo sa automaticky odrazilo v znížení platieb zo strany poisťovní," konštatovala MUDr. Kleščinská. Podľa nej požiadavka lekárov nie je prehnaná. Za hodinu služby žiadajú 60 korún, ale magistrát im bol ochotný zaplatiť len 35. V Trebišove lekári dostávajú až 70 korún.
Podľa našich informácií sa mesto, po rokovaní MsZ 31. januára, rozhodlo vziať miliónový úver na dofinancovanie LSPP s tým, že vyrovná minuloročné platby za výkony lekárov v objeme 400-tisíc korún. "Mesto nie je schopné naďalej utiahnuť LSPP len z vlastných zdrojov. Preto sme iniciovali stretnutie so starostami 19 okolitých obcí, ktoré patria do spádovej oblasti polikliniky. Na budúci týždeň s nimi chceme rokovať o miere ich participácie na financovaní LSPP," vyjadril sa primátor Sečoviec, JUDr. Vlastimil Ondrejka. Obce by mali na LSPP prispievať sumou 12-20 korún na jedného pacienta, ale pri ich finančnej mizérii je táto spoluúčasť viac než otázna. Všetci zainteresovaní by však mali zvážiť, že sa jedná o spádovú oblasť pre 18tisíc potenciálnych pacientov a LSPP je tu veľmi potrebná. "Pokiaľ by sme ju museli definitívne zrušiť, trebišovská "záchranka" by do mnohých okrajových obcí nemusela prísť včas," uzavrela okresná štátna lekárka.
Sobrance Verejnosť v tomto okrese zaujala informácia o údajne pripravovanom zrušení lekárskej služby prvej pomoci(LSPP) pre deti, ktorú by v akútnych prípadoch mala zastúpiť LPPS pre dospelých. V tejto súvislosti sa aj medzi lekármi v regióne objavili úvahy o právnom rámci takejto náhrady a vplyve, ktorý by spomínaná "kumulácia" práce mohla mať na včasnosť poskytnutia prvej pomoci pacientovi. Zatiaľ totiž LPPS pre deti fungovala tak, že sanitka, najčastejšie však rodič, dieťa priviezli do sobranskej nemocnice, kde na ambulancii detského oddelenia bola lekárska služba celých 24 hodín. Po zrušení oddelenia a s ním súvisiacim znížením počtu detských lekárov, vznikol problém ako zabezpečiť LPSS pre deti.
"Ten problém tu je, pretože v súčasnosti je v okrese 6 pediatrov, avšak dvaja z nich nemôžu zo zdravotných dôvodov tieto služby robiť. Chápeme, že je náročné pre zostavajúcich štyroch, aby každý z nich slúžil nočnú vlastne každý štvrtý deň, ale problém sa musí vyriešiť. LPPS pre deti tu je, nikto ju neruší a nie je pravdou, že by ju mala nejakým spôsobom suplovať LPPS pre dospelých. To ani nie je možné", komentuje situáciu MUDr. Pavol Kuchta, riaditeľ NsP. Dodáva, že istú redukciu v tomto smere nemožno však vylúčiť po prvom júli tohto roka, odkedy by v Sobranciach mala fungovať rýchla zdravotnícka pomoc. Teda kompletne prístrojovo vybavená špeciálna sanitka s vyškoleným zdravotníckym personálom. Koncom novembra by sa k nej mali pribudnúť aj priestory v dokončenej novej nemocnici.Od tej si Sobrančania sľubujú veľa. Najmä v súvislosti s radikálnou redukciou zdravotníckych služieb poskytovaných tamojšou NsP. Po nedávnom zrušení detského a gynekologického oddelenia, všetko, čo tam zostalo, je 25 lôžok na internom oddelení. Ostatok už slúži ako doliečovací ústav po náhlych mozgových príhodách, kde je v súčasnosti 50 lôžok.
"Veci treba vidieť reálne. Táto nemocnica bola v minulosti veľmi zanedbaná, veľmi zaostávala za inými nielen z hľadiska materiálneho a prístrojového vybavenia, ale nebola dobudovaná ani personálne. Šancou pre nás je dokončenie rozostavanej budovy novej nemocnice, kde bude umiestnená urgentná medicína s moderným prístrojovým vybavením a lôžkovým zázemím. Bude slúžiť na to, aby sme pacientov zdravotný stav stabilizovali a následne ho presunuli do špecializovaného zdravotníckeho zariadenia. Dovtedy tieto zdravotnícke služby poskytujeme na internom oddelení a nikto nemusí mať obavy, že nebude oňho postarané", uzatvára riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.