Pracovný ruch v objekte však neutíchol ani po týchto termínoch aj napriek tomu, že nás generálny riaditeľ ŽSR Ladislav Saxa ubezpečoval na sklonku minulého roka že: "Dokončovacie práce pokračujú podľa plánu. Budova je už dokončená, nateraz ju zariaďujeme, no nie je jednoduché preniesť celú nemocnicu do nových priestorov. Nepredpokladám, že by malo dôjsť k časovému sklzu, finančných prostriedkov je v tomto smere dosť."
Jeho slová sa nenaplnili a predsa len si na otvorenie vraj najmodernejšie vybavenej nemocnice na území mesta budeme musieť ešte chvíľu počkať.
"Problém nastal v súvislosti s elektrickou kabelážou, jednoducho povedané, tam, kde sú inštalované tri drôty, mali byť štyri. Navyše, každý zo spotrebičov musí byť uzemnený samostatne. Došlo k zmene normy, čo sme počas výstavby predpokladať nemohli," dozvedáme sa od L. Saxu, ktorý dodáva, že pred plánovanou kolaudáciou prišiel na nedostatky revízny technik. Oprava síce náročná nebude, no predsa len otvorenie nemocnice sa z časového hľadiska posunie.
"Predpokladám, že do Veľkej noci by sme to mali stihnúť. Uvažovali sme aj nad spustením prevádzky a priebežnou opravou, to by ale voči pacientom a personálu nebolo namieste."
Nútená prestavba si vyžiada zvýšenie prítoku finančných prostriedkov. Nakoľko si nik zmenu noriem počas výstavby nevšimol, zaujímalo nás, kto opravu zaplatí.
"Samozrejme my, veď nemocnica bola projektovaná v 80 -tych rokoch, a to nik netušil, že dôjde k zmene normy. Sumu vám, žiaľ, momentálne povedať neviem."
Popri výmene kabeláží sa finišuje aj na zariaďovaní novej časti železničnej nemocnice, kde bude sídliť chirurgia, neurológia, či interné oddelenie.
"Mali sme problémy s financovaním výstavby, tá bola načas pozastavená. Bolo by chybou ju nedokončiť. Nemocnica poskytuje kvalitnú starostlivosť, ale personál nemá na prácu dôstojné podmienky."
Tie by malo vylepšiť aj kvalitné prístrojové vybavenie, veď nemocnica bez neho nemá v dnešnej dobe opodstatnenie.
"Samozrejme, že sme s takým dlhým časom výstavby neuvažovali. Železnice objednali niektoré prístroje už pred ôsmimi rokmi, avšak tie sú už dnes zastarané. Používajú sa v starej budove. Museli sme sa prispôsobiť dobe, kúpili sme najmodernejší ultrazvuk, echo na vyšetrenie srdca za sedem miliónov. Inštalujeme tam magnetickú rezonanciu, ktorú sme získali za akciovú cenu. Navyše je schopná vyšetriť okrem mozgu aj všetky vnútorné orgány. Podľa mojich informácií bude jediným prístrojom svojho druhu pre košický i prešovský kraj."
Doposiaľ je v prevádzke magnetická rezonancia len vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou na Triede SNP, no tá mala v posledných rokoch veľa technických problémov.
Okrem toho budú v novej budove železničnej nemocnice inštalované dva nové röntgeny, ktoré dokážu diagnostikovať oveľa viac ako tie staršie.
"Nemôžeme si dovoliť hazardovať so zdravím. Ak aj dáme nejaký milión naviac, určite sa nám to pri liečbe vráti," dodal generálny riaditeľ ŽSR.
Investičný zámer výstavby novej budovy železničnej nemocnice vznikol v roku 1983, pričom za dodávateľa bolo určené vtedajšie Železničné staviteľstvo, keďže zákon o verejnom obstarávaní v tom čase neexistoval. Po privatizácii Železničného staviteľstva vznikol Kopastav, s. r. o., ktorý v tejto stavbe pokračoval. V roku 1997 bola stavba utlmená, pretože na ňu výrazne stúpli náklady jednak precenením, či rozšírením predmetu dodávky. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sa dostali v rokoch 1995 až 1998 do veľkých finančných problémov, a tak pozastavili všetky investície, a táto nebola výnimkou. Až v júni roku 2000 sa ŽSR podarilo zohnať prostriedky na dokončenie stavby v objeme 150 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.