stability v strednej a východnej Európe.
Vyhlásenie Národnej rady k maďarskému zákonu má posilniť vyjednávacie pozície slovenskej diplomacie pri rokovaní s maďarskou stranou. Podľa ministra zahraničia Eduarda Kukana Maďarsko povedalo, že nebude k rokovaniam pristupovať podľa rozpravy v slovenskom parlamente.
Poslanci na návrh Jozefa Kalmana z HZDS súhlasili aj s uznesením, aby vláda do konca prebiehajúcej schôdze parlamentu prijala súbor opatrení na ochranu národnoštátnych záujmov v súvislosti s účinnosťou maďarského zákona.
Rozhodnutie parlamentu je prekvapením, pretože premiér vyzýval poslancov, aby nezhoršovali rokovaciu pozíciu vlády a nezaväzovali ju nejakými termínami. "Beriem to ako rozhodnutie Národnej rady. Neviem, či bude možné uspokojiť parlament tak, ako to požaduje. Vláda si splní svoju povinnosť," povedal minister Kukan.
Za prijatie vyhlásenia po emotívnej debate hlasovala koalícia i opozícia, okrem poslancov SMK a dvoch poslancov Petra Osuského a Františka Šebeja, ktorí sa síce prezentovali, ale nehlasovali. Zo 129 prítomných vyhlásenie podporilo 112 poslancov, proti bolo 15.
Tzv. krajanský zákon teda znamená podľa Národnej rady porušenie medzinárodného práva a zasahuje do integrity vnútroštátneho právneho poriadku Slovenskej republiky. Poslanci vyzvali maďarský parlament, aby zákon uviedol do súladu so základnými zásadami medzinárodného práva, ako aj európskymi štandardami ochrany národnostných menšín.
Líder SMK Béla Bugár schválenie Kalmanovho návrhu komentoval len ako možnosť ďalšieho "rozmazávania" tejto otázky. "Znovu sa bude o tom rokovať a znovu budú niektorí vyvolávať nacionalistické vášne."
Bugár sa spýtal, aké opatrenia to majú vlastne byť. "Používam hlavu na rozmýšľanie a neviem, proti čomu by tie opatrenia mali byť. Ak niekto porušuje zákony, vláda nemusí robiť protiopatrenia. Musia zakročiť orgány, ktorým to prislúcha." Bugár je skeptický aj v otázke možnej nápravy krajanského zákona v maďarskom parlamente. Je na to málo času, pretože Maďarsko čoskoro čakajú parlamentné voľby.
Šéf zahraničného výboru Peter Weiss pri hodnotení parlamentnej rozpravy povedal, aby sa "nebagatelizovala" práca slovenskej diplomacie. Podľa neho maďarská strana bola zaskočená pevnosťou slovenského postoja a tým, že "nemá medzinárodnú podporu pre svoju "inovátorskú" koncepciu spájania národa ponad hranice". Weiss podotkol, že Maďarsko očakávalo, že Slovensko uzavrie podobnú dohodu ako Rumunsko, čo malo byť využité v predvolebnom období ako zásadný úspech Orbánovej vlády.
Líder Pravej SNS Ján Slota označil postup vlády za hodný "poddaného vo Felvidéku". Za "natvrdlý" postoj označil snahu o kultivované rokovania. "A o čom? Asi o tom, kedy vyvesíme na Kriváni maďarskú vlajku." Podľa Slotu svet a Európa takýchto slušných a kultivovaných "pohladká po hlave a použije ich ako toaletný papier".
Do rozpravy k maďarskému zákonu sa vôbec nezapojilo KDH. Šéf klubu kresťanských demokratov František Mikloško povedal, že skutočná sila slovenského postoja môže byť len v tom, ako vláda a parlament dosiahnu, aby sa zákon neuplatňoval na slovenskom území. "Budapešť sa musí naučiť, že sme suverénna krajina. Ak to nedosiahneme teraz na začiatku, stane sa to precedensom a kedykoľvek si to zopakujú."
Igor STUPŇAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.