izba zariadená originálnym nábytkom a artefaktami z pozostalosti umelca a jeho ženy. Súkromná zbierka predstavuje viac ako 2 000 exponátov. Postupne by chceli tie najvýznamnejšie z nich predsatviť v komorných výstavách.
Ako uviedol riaditeľ Múzea Vojtecha Löfflera Jozef Gazdag, s rekonštrukčnými prácami začali neskôr, keďže čakali na výsledok dedičského konania, respektíve rozhodnutie, komu pripadne dedičstvo. Napokon ho prisúdili Starému mestu. Ako si to Klárika Löfflerová želala, hnuteľnosti od mestskej časti protokolárne prevzalo Múzeum Vojtecha Löfflera ako svoju súčasť.
"Keď sme zvažovali, čo s priestormi, padol návrh nezariadiť všetky ako pamätnú izbu, ale využiť časť priestorov, aby v nich pulzoval život. V dvoch miestnostiach chceme preto robiť výstavy. Budú tu diela mapujúce výtvarný život tohto regiónu," uviedol Jozef Gazdag.
Otváracou výstavou je komorný výber z tvorby maliara prvej polovice a začiatku 20. storočia Szilárda Köváriho - Kačmarka.
"Chceli sme upozorniť na osobnosti, na ktoré sa v kultúrnom živote trochu pozabúdalo. A toto je pomerne málo spracovaný autor. Navyše je nedocenený. Nakoniec už jeho život bol zvláštny. Zomrel opustený v ústave pre choromyseľných. Jeho dielo ešte stále nie je celkom zmapované," dodal kurátor Peter Tajkov, ktorý primerane komornejším priestorom vybral z depozitu Východoslovenskej galérie najmä secesizujúce kresby tušom a grafické listy. Sú tu však k videniu aj pastely a dokonca dobové plagáty.
Ako doplnil, najbližšie by chceli vystaviť napríklad diela maliara A. Eckerdta a sochára J. Mathého.
Zaujímavým exponátom z majetku majstra Löfflera je harmónium, údajne pochádzajúce z konca predminulého storočia, dovezené z Ameriky. Po dlhom čase sa rozoznie práve dnes o 18. 15 hodine. V rámci slávnostného otvorenia pamätnej izby sa totiž uskutoční aj komorný koncert.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.