spoločnosti včera obvinili políciu, že audit sa predlžuje kvôli tomu, lebo polícia už od utorka prehľadáva priestory firiem a zabavila časť dokumentácie.
Hovorca vyšetrovateľov Stanislav Ryban bol stručný: "Takéto veci komentovať nemienim. Keď psa bijú, nech sa bráni. Ako sa oni bránia, to je ich vec. Naši vyšetrovatelia robia v zmysle zákona a sú ochotní niesť aj zodpovednosť za svoje skutky. V najbližších dňoch povieme viac."
Policajti vstúpili do priestorov oboch firiem na základe súdneho príkazu, aby si odniesli časť dokumentácie na prešetrenie. Nebankové spoločnosti skupiny Horizont sú podozrivé z trestného činu nedovoleného podnikania.
"Audit je pozastavený. Budeme s ním môcť pokračovať, až keď nám vrátia veci, ktoré zobrali," tvrdia predstavitelia spoločnosti.
Policajti si okrem papierovej dokumentácie zobrali aj niektoré notebooky a sťahujú si údaje zo servera.
Policajti zatiaľ nezískali všetky požadované podklady, keďže niektoré materiály sú pod heslom alebo zamknuté v sejfoch. "Zamestnanci firmy sú na dovolenke, takže nie je všetko dostupné. Možno prídu (policajti) ešte aj zajtra," povedal hovorca Horizontu Miroslav Roganovský.
V audite sa bude môcť pokračovať až po tom, ako policajti vrátia všetky veci, tvrdí Horizont.
"Celá kauza je účelová," prezentoval názor vedenia firmy hovorca Miroslav Roganovský. A ako dodal, stoja za ňou štátne orgány. Predstavitelia firmy sa pozastavujú nad tým, prečo bol pokyn na trestné stíhanie podaný až tento pondelok, keď podnet bol podaný už dávnejšie.
Situácia okolo auditu v Horizonte a B.M.G. Investe je podľa predstaviteľov firmy spojená so zbytočne prehnanými emóciami. "Vedenie zvažuje, že zníži informovanosť," povedal Roganovský.
Predstavitelia firmy prezentovali dva spôsoby, ako uspokojiť svojich klientov. Vyplatiť im ich vklady naraz alebo pokračovať v činnosti. "Kúpa Horizontu súvisí s pohľadávkou voči Slovenským telekomunikáciám," tvrdia predstavitelia spoločnosti.
Táto pohľadávka v hodnote asi 100 miliárd pritom nebola použitá na zaplatenie za skupinu Horizont, ale je súčasťou majetku firmy.
Zmenka voči telekomunikáciám pochádza zo zmluvných vzťahov s firmou Herold Telemedia. Tá vydávala ešte pre štátne telekomunikácie telefónne zoznamy. Podľa firmy nové vedenie telekomunikácií v roku 1995 prestalo zmluvu plniť. Podľa sankcií za jej neplnenie si Herold účtoval 500 korún za každý deň a po uplynutí štvrťroku sa táto suma ešte násobila piatimi. Pohľadávky Heroldu tak dnes dosahujú stomiliardové sumy. Telekomunikácie ich však neakceptujú.
Opozičná strana Smer prišla s návrhom, ako pomôcť klientom v prípade krachu nebankového subjektu. Podľa jej názoru by mala vláda znížiť odmenu pre poradcu pri predaji Slovenského plynárenského priemyslu, ktorá je podľa Smeru skoro štyri miliardy korún, a ušetrené peniaze použiť na odškodnenie ľudí.
Autor: gk, tom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.