Obchod sa však na základe rozhodnutia Krajského súdu Bratislava zrejme uskutoční. Úrad pre finančný trh nezistil porušenie zákona. Čo na tento vývoj udalostí hovorí vedenie spoločnosti U. S. Steel Košice, ktorá bola dlhé mesiace jediným a najvážnejším uchádzačom o kúpu spomínaného balíka akcií?
"Zatiaľ to nebudeme komentovať. Počkáme si na výsledky vyšetrovania generálnej prokuratúry," uviedol hovorca Jozef Marko.
Bude sa U. S. Steel v prípade uzavretia tohto obchodu uchádzať o ďalších šestnásť percent akcií, ktoré má v majetku Fond národného majetku?
"Záujem U. S. Steelu o tieto akcie sa bude odvíjať od toho, či budú mať všetci záujemcovia rovnaké podmienky na ich nákup a či bude celý tento proces transparentný."
Podľa našich informácií však U. S. Steel skôr podporuje aktivity samotnej VSŽ odkúpiť vlastné akcie.
Vláda od U. S. Steelu žiadala sedemsto korún za akciu. Po nedohode s Američanmi na cene uvoľnila obchod cez burzu, ktorý sa uskutočnil pri cene 160 korún za akciu. To, že cena na burze rapídne klesala, pripisujú pozorovatelia cielenému snaženiu burzových hráčov. V prípade uzavretia obchodu by sa novými akcionármi VSŽ s rovnakými 7-percentnými balíkmi akcií stali Penta, J&P a Istrokapitál, ten však včera svoju účasť na obchode poprel.
VSŽ prezentovali snahu odkúpiť vlastné akcie po dvesto korún, ponuka však nedorazila včas. Podľa Penty však odkúpenie vlastných akcií aj tak nebolo možné, pretože bolo v rozpore s platnou legislatívou.
Po 21-percentnom balíku ostáva v hre ďalších 16, ktoré má v držbe FNM. Záujem o ne už VSŽ deklarovala. K tomu, aby ich odkúpila materská spoločnosť, sa prikláňa aj U. S. Steel Košice ako najvýznamnejší akcionár VSŽ. Je teda možné, aby aspoň tieto akcie nadobudla samotná VSŽ?
Máme k dispozícii právnu analýzu skupiny právnikov, ktorá sa tejto problematike venuje. Iná skupina White & Case, ako už bolo medializované, prišla záveru, že ak by VSŽ a.s. nadobudli vlastné akcie bez predchádzajúceho valného zhromaždenia, ktoré by schválilo zníženie základného imania, znamenalo by to porušenie Obchodného zákonníka. Tiež konštatovali, že VSŽ a.s. môže nadobudnúť iba akcie s nominálnou hodnotou do 10 percent svojho základného imania.
"Aj keď obidva horeuvedené závery mohli byť správne podľa obchodného zákonníka ešte pred jeho nedávnou novelizáciou, žiaden z týchto záverov už nemá oporu v novele Obchodného zákonníka, platnej od 1.januára 2002," uvádzajú analytici, ktorí nám zaslali svoje závery.
Novelizovaný obchodný zákonník opisuje tri rozdielne spôsoby, ako môže spoločnosť platne nadobudnúť svoje akcie. Tieto postupy sú dostupné spoločnosti v tom prípade, pokiaľ daná spoločnosť buď prevedie nadobudnuté akcie, alebo zníži základné imanie a stiahne akcie z obehu najneskôr do 3 rokov.
Podľa analytikov absolútne nie je obmedzený percentuálny podiel akcií, ktoré môžu byť spoločnosťou nadobudnuté.
"Nedávna novelizácia Obchodného zákonníka je navrhnutá pre zvýšenie hodnoty pre akcionárov a zosúladenie slovenského Obchodného zákonníka s praxou, postupmi a právom Európskej únie. Je základným princípom hodnoty pre akcionárov, že nadobudnutie a vzatie akcií z obehu spoločnosťou celkove zvýhodňuje všetkých akcionárov," uvádzajú analytici.
Podľa nich teda navrhované nadobudnutie vlastných akcií spoločnosťou VSŽ a.s. sa jasne riadi všetkými ustanoveniami zákona a nie iba jeho jednotlivými ustanoveniami, čo sa podľa nich stalo pri analýze firmy White & Case.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.