premiérové zasadnutie zastupiteľstva košického samosprávneho kraja (VÚC). Poslanci sa kvalitne pohádali najmä pri schvaľovaní zloženia komisií zastupiteľstva spojeného s voľbou ich členov a predsedov. Vlna rozhorčenia najmä od poslancov Spoločného klubu sa zniesla najmä na spôsob voľby tzv. neposlancov-odborníkov, ktorých mohli navrhnúť do komisií jednotlivé kluby. Poslanci to však pochopili dosť svojsky a za členov navrhli svojich známych alebo členov vlastných politických strán.
Najväčšie výhrady však mali ľavičiari k voľbe predsedov komisií. V tajnom hlasovaní sa totiž rozhodlo, že deväť z desiatich predsedov komisií obsadia nominanti koalície SMK-Smer-SDKÚ a KDH-DS-ANO, zvyšný desiaty v mandátovej komisii pripadol nezávislému poslancovi J. Hlinkovi. Po skončení zastupiteľstva padali z úst opozičných poslancov aj slová o tom, že väčšinová pravicová koalícia len zopakovala "úspešný" scenár z pamätnej novembrovej noci v roku 1994, pričom sa vraj riadili scenárom, ktorý im nadiktovala SMK.
"S týmto určite nesúhlasím. O všetkom predsa rozhodli voľby. Tie vyhrala naša koalícia a navyše spolu s nami hlasuje aj počtom menšia pravicová koalícia KDH-ANO-DS. Odmietam akékoľvek úvahy o podraze voči opozičným poslancom, či dokonca o valcovaní. Nechápem ich, prečo sa sťažujú? Veď komisie majú len poradnú právomoc. Predsedovia komisií boli zvolení po hlasovaní všetkých poslancov zastupiteľstva. Ja za to nemôžem, že predsedov deviatich komisií má pravica. Pre mňa osobne je byť predsedom takej komisie len robota naviac. Opakujem, nič zlé sme neurobili, rešpektovali sme len volebný výsledok," tvrdí šéf finančnej komisie zastupiteľstva košického VÚC Ján Süli (SDKÚ).
Starosta košického Starého mesta neakceptuje ani kritiku ľavicových poslancov, že na miesta poslancov-odborníkov si vyberali len ľudí, ktoré im nadiktovali stranícke sekretariáty.
"Ja ani neviem, koľkí z neposlancov sú naši a koľkí ich. Nech sa ľavica nečuduje, že má tak málo neposlancov. Nebudem hovoriť o menách, ktoré navrhli, nekvalifikovane však pripravili svoje návrhy. Veď svojich kandidátov ani len nevedeli predstaviť. Preto sa nemôžu cítiť poškodení."
Úplne opačný názor má košický viceprimátor Jozef Filas (SDĽ). Fakty a čísla hovoria podľa jeho jednoznačne.
"Pravicová väčšina si prisvojila právo rozhodovať o úplne všetkom a rozobrali si takmer všetky volené funkcie. Je to nehoráznosť, zobrať si funkcie predsedov 9 komisií a našej koalícii nenechali absolútne nič!" rozhorčuje sa.
Spoločný klub bol podľa pomerného systému ochotný akceptovať rozdelenie 7 ku 3.
"Na začiatok fungovania VÚC by to vraj bol dobrý signál, že v samospráve sa nebudú veci politizovať, ale budú sa riešiť problémy. V meste sme ako víťazná koalícia ponúkli opozícii posty predsedov viacerých komisií. Vo VÚC sme však nevideli ani len náznak ochoty dohodnúť sa."
Za ľavicu prekvapujúco prešiel do komise školstva aj P. Osif. Aj napriek jeho pozoruhodnej minulosti ho podporili nielen všetci ľavicoví, ale aj zopár pravicových poslancov.
"Tak pozor, ja a zrejme ani nikto z nášho klubu zaňho nehlasoval. Mám však informácie, že ho podporili poslanci koalície KDH-DS-ANO. To som celkom nepochopil...," dodáva J. Süli.
Poslancovi Filasovi sa nepozdávalo ani to, ako víťazná koalícia "rozmiestňovala" opozičných poslancov do výborov. Hoci uznáva, že v súčasnosti ešte nemajú o čom rozhodovať, o 2-3 roky to vraj bude o dosť lukratívnejšie.
"Pred samotným rokovaním som nemal ani potuchy, do akej komisie budem zaradený. Potom sme sa však traja poslanci za SDĽ ocitli v dopravnej komisii. Pripomenulo mi to situáciu z roku 1994, keď koalícia HZDS-SNS-ZRS dala všetkých nepohodlných opozičných poslancov v NR SR do výboru pre životné prostredie. Považujem to za podraz. K počtu 24 zvolených neposlancov za SMK môžem povedať len jedno. Ich poslanecký klub ešte nie je pripravený na to, aby mohol niesť bremeno demokracie. No verím, že časom sa to obrúsi..."
Podľa mestského predsedu SMK v Košiciach Jozefa Weisera sa zastupiteľstvo VÚC neriadilo žiadnym maďarským scenárom a jeho strana do každej komisie navrhla podľa koaličnej dohody len odborníkov.
"Chcete povedať, že riaditeľ Thálie Peter Kollár nie je odborníkom na kultúru? Potešilo nás, že prešli takmer všetci naši kandidáti. My sa nemôžeme sťažovať, chceli sme 4 predsedov komisií a máme ich naozaj štyroch. Lenže, aj keby sme ich mali len dvoch, nič s tým neurobíme. Mohli by sme maximálne v duchu nadávať na koaličných partnerov... Demokracia je vláda väčšiny. Výsledky hlasovania treba rešpektovať, ináč by bola anarchia," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.