vyzerá podobne ako nižšie nominály. Ako polmarka má tvar štvorca, rozmery 78 x 67 mm. Lícna strana je farebne odlišná, na päťmarkovej poukážke prevláda na lícnej strane farba fialová. Podobne ako nižšie nominály, na území Československa obiehala od mája do júla v roku 1945. Platidlá sú bez vodotlače, vzácne môžeme nájsť vodotlač na niektorých exemplároch. Nebudeme tento problém podrobne rozoberať, lebo sme už o ňom písali. Číslovač má viac variánt, sú známe platidlá s osem a deväťmiestnym číslovačom. Sú známe bankovky, na ktorých je pred číslovačom pomlčka. Je to špecialita. Zaujímavé je, že najvzácnejší variant má osemmiestny číslovač s pomlčkou.
Podľa katalógových informácií bola časť okupačných mariek vytlačená v Sovietskom zväze. Poukážky sa údajne vyrábali pomocou tlačových pomôcok dovezených z USA. Podľa niektorých prameňov tento údaj nie je hodnoverný. Keďže papier je rovnaký na obidvoch typoch, potom by sa poukážky museli tlačiť v Sovietskom zväze na papier dovezený z USA. Závod Goznak, ktorý tlačí bankovky, bol v roku 1944 zaťažený tlačením poukážok pre Československo, Poľsko, Rumunsko a Maďarsko. V tej dobe pracoval tento závod technológiou tlače z výšky. Marky spojeneckých armád sú tlačené viacfarebným ofsetom. To sú niektoré technické príčiny, ktoré by mali vyvrátiť údaj, že časť poukážok bola vyrobená v Sovietskom zväze.
Jedno je však isté, že okupačné marky sú veľmi pestré, sú známe rôzne varianty. Ak sa podarí skompletizovať celú sériu okupačných mariek, veľký je to úspech. Tieto platidlá sa u zberateľov objavujú zriedkavejšie. Je to zaujímavé, lebo aspoň jeden nominál by mal byť v každej zbierke. Aj cudzie platidlá, ktoré obiehali na našom území, sú súčasťou platidiel obiehajúcich na území Československa.
Autor: Ing. Lórant KULÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.