Fakulty zdravotníctva a sociálnych štúdií. Prorektor pre vedu a vzdelávanie PU Imrich Belejkanič však konštatoval, že hoci očakávali rozpis rozpočtu už tento pondelok, zatiaľ nie je k dispozícii. Odmietol hovoriť aj o orientačných číslach. V súvislosti s fakultou zdravotníctva a sociálnych štúdií konštatoval:
"Vedenie univerzity projekt na zriadenie fakulty dopracováva o záverečné doplnky a malé úpravy. Potom ho odošle akreditačnej komisii na posúdenie."
Faktom je, že už je február a ak fakultu plánujú otvoriť v septembri tohto roku, musia zároveň požiadať komisiu o skrátený termín posúdenia.
"Myslíme si, že ten projekt je natoľko kvalitný a garantovaný odborne aj personálne, že by po tejto línii nemali nastať nijaké problémy," uviedol prorektor.
Reálne však posúdenie trvá viac ako rok a univerzita plánuje prijímacie pohovory už v júni. Podľa slov prorektora I. Belejkaniča, do prvého ročníka na bakalárske štúdium by mohli prijať asi 30 nových študentov.
"V podstate pôjde o delimitáciu zo strednej zdravotníckej školy na univerzitu, vyššie odborné štúdium je teda funkčné. V súčasnosti je ťažké hovoriť o počtoch študentov. Všetko bude záležať od priestorových možností," dodal.
Zaujímalo nás, v akom štádiu je napríklad odkúpenie bývalých Duklianskych tlačiarní a či v tohtoročnom rozpočte budú zahrnuté aj plánované náklady, teda 40 miliónov korún na zriadenie fakulty. Oslovili sme preto kvestora PU Igora Gulu.
"Tento balík dostaneme v rozpočte v kapitálových výdavkoch. Budú to účelovo viazané prostriedky na projekt, rekonštrukciu, vlastnú prevádzku a mzdové náklady. Zjavne nebude postačujúci, čiže je na nás, aby sme urobili všetko pre to, aby fakulta v septembri inštitucionálne vznikla a fungovala. Kedy ukončíme rekonštrukciu, to nie je rozhodujúce. Čo sa týka objektu, ten sme od VÚB už odkúpili za 10 miliónov. Po vyplatení sme požiadali o vklad do katastra a momentálne čakáme na vydanie listu vlastníctva."
Netajil, že ponuka VÚB bola v konečnom dôsledku veľkorysá. Podľa znaleckého posudku totiž jeho skutočná hodnota bola 44 miliónov korún. Zdôraznil, že táto dohoda je ukážkou ústretovosti finančnej inštitúcie, alebo nezištného spôsobu, ako pomôcť rozvoju školstva v regióne.
Zaujímala nás aj situácia okolo avizovaného odkúpenia penziónu Lineas na Budovateľskej ulici v Prešove. Týmto aktom, za ktorý bojovali študenti petíciou, by sa rozšírili ubytovacie kapacity o 600 lôžok. "S majiteľmi sme v štádiu rokovania o upresnení podmienok, zmluva nie je podpísaná. Jedna vec sú predstavy predávajúceho, jeho podmienky a druhá naše možnosti. Hľadáme obojstranne akceptovateľný kompromis," povedal nám kvestor. Jedným dychom porovnal vlaňajšiu dostavbu istého internátu v Bratislave za 195 miliónov korún s kapacitou 260 lôžok. V prípade Lineasu ide o 600 lôžok za cenu v rozmedzí 50 až 60 miliónov. Univerzita má však záujem aj o vedľajšie objekty ako je reštaurácia, posilňovne, vodoliečba, teda priestory, ktoré by radi získali. Tamojšia kuchyňa je totiž kapacitne schopná pripraviť 400 obedov, čím by sa vyriešil aj problém stravovania študentov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.