speváci a muzikanti. Ako vlastne pracuje naše ucho? Rodia sa muzikanti s vopred predurčeným nadaním?
Ucho je orgán sluchu a rovnováhy. Skladá sa z vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha. Úlohou vonkajšieho a stredného ucha je zachytiť a preniesť zvukové vlny do ďalších štruktúr. Vnútorné ucho zodpovedá za analýzu zvukových vĺn. Obsahuje ešte jednu menej známu štruktúru, na akú by sme ani nepomysleli. Práve pomocou tohto zaujímavého mechanizmu sa udržuje telesná rovnováha.
Jedinou viditeľnou časťou ucha je ušnica. Na prvý pohľad sa zdá, že funkcia ušnice je zanedbateľná. V skutočnosti to tak nie je, ušnica nám pomáha identifikovať, určovať smer zvuku, odkiaľ prichádza. Pokračuje ďalej zvukovodom, ktorého dĺžka u dospelého človeka je asi 2,5 centimetra.
Vonkajšiu časť zvukovodu tvorí chrupavka pokrytá kožou. Práve tu sa tvorí ušný maz, ktorý má dôležitú úlohu: spolu s drobnými chĺpkami zachytávať prach a drobné cudzie predmety. Ak by sa ušný maz netvoril, mohli by drobné nečistoty ľahko preniknúť k bubienku. Často sa stáva, že sa uši upchajú od väčšieho množstva ušného mazu. Ak dobre nepočujeme, je potrebné vyhľadať odborníka, ktorý vypláchne prebytočný maz.
Zvukovod je oddelený od stredného ucha bubienkovou blanou . Bubienok oddeľuje vonkajšie ucho od vnútorného. Má vibračné schopnosti, sú reakciou na tlakové zmeny a pracujú spoločne s ďalšími časťami stredného ucha. Ďalšou dôležitou časťou je stredné ucho. Tvorí ho malá dutinka medzi bubienkom a vnútorným uchom. Úlohou stredného ucha je prenášať zvukový vnem pomocou troch kostičiek do vnútorného ucha.
Kostičky spájajú bubienok s oválnym okienkom. Názvy zvukových kostičiek sú odvodené od ich tvarov: kladivo, kovadlinka a strmienok. Stredoušná dutina je od vonkajšieho ucha oddelená bubienkom, napriek tomu nie je vzduchotesná, lebo je pomocou Eustachovej trubice prepojená s nosohltanom. Táto trubica je za normálnych podmienok zatvorená, otvára sa pri zívaní a hltaní. Stredné ucho prenáša zvukové vnemy z vonkajšieho do vnútorného ucha.
Vnútorné ucho tvoria zložité štruktúry ukryté hlboko v lebke. Skladá sa zo siete točivých kanálikov - labyrintu. Predná časť - slimák sa podieľa na "dobrom- zlom" sluchu jedinca. Ďalšia časť je rovnovážnym orgánom. Polokruhovité kanáliky sú tu usporiadané navzájom v pravých uhloch, sú spojené s vestibulárnou dutinou. Jednotlivé kanáliky obsahujú vlasové bunky omývané tekutinou. Niektoré z nich sú citlivé na zemskú príťažlivosť. Všetky vnemy sú potom prenášané pomocou nervových vlákien do mozgu.
Ako súvisí sluch s hudobným talentom?
Treba k hudobnému talentu mať aj dobrý sluch? Isteže áno. Sluchové dispozície sú väčšinou vrodené, ale mimoriadne talenty si dokážu svoj sluch vycibriť. Na "dokonalosti - nedokonalosti" sluchu sa podieľajú aj dedičné schopnosti. Deti "slávnych" spevákov majú väčšinou talent vďaka dobrému sluchu, nie je to však pravidlo. Muzikálne schopnosti závisia aj od dokonalosti sluchu. Sluch každého človeka je individuálny, hudobný talent sa prejaví už v mladosti. Dobrý sluch ešte nestačí, nádejný spevák musí mať aj dobrý hlasový fond. O hlasivkách sme už písali, kde sme tento problém podrobne rozobrali. Poďme sa pozrieť do zákulisia, ako žijú muzikanti, ktorí majú dobre vyvinutý "hudobný čuch".
Legendou svetovej populárnej hudby je Madonna. Kráľovná popu predala 152 miliónov cédečiek, naspievala 32 hitov a nakrútila 19 filmov. Viac ako u ktorejkoľvek inej hviezdy je jej život identický s jej umením. Je to žena, ktorá nechce zmeniť svet, chce mu iba vládnuť. Speváčka zarobila od októbra 2000 do septembra 2001 v prepočte asi dve miliardy korún. Čo sa skrýva za jej talentom? Možno práve dokonalý sluch, ktorý zdedila po svojich predkoch. Možno je to vrodený talent, ktorý dokázala vypestovať na najvyššiu profesionálnu úroveň, práve vďaka dokonalosti sluchu.
Roda Stewarta netreba predstavovať. Stal sa známym vďaka pesničkám Sailing, Da Ya Think I´m Sexy, Every Beat Of My Heart a ďalšie. Určite si spomeniete aj na albumy A Night On The Town z roku 1976 až po Vagabond Heart z roku 1991. Rod Stewart sa podrobil operácii štítnej žľazy a začal rozprávať až po ôsmich mesiacoch po zákroku. Jeho hlasivky už nefungujú ako predtým. Dobrý sluch na produkciu dokonalého umeleckého výkonu nestačí. Na tomto príklade vidíme, že aspoň tak dôležitý je hlasový fond.
Keď je reč o talentoch a sluchu, nesmieme zabudnúť na našu spevácku jednotku Janu Kirschner. Úspech často závisí aj od ďalších muzikantov, ktorí objavia alebo neobjavia nové talenty. Jožo Šebo jej veril a úspech prišiel. Potom vydali prvú platňu. Keď sa im podarilo skompletizovať album "V cudzom meste", bol to úspech pre manažéra, ale aj pre Kirschnerovú. Talenty sú, len ich treba vedieť nájsť. Dobrý sluch a hlasový fond je základným pilierom úspechu. Tí talentovaní si ani neuvedomujú, že práve takéto nadanie majú, je to pre nich samozrejmosť.
Skupina No Name je zaujímavým príkladom. Ako je známe tvoria ju bratia Timkovci. Súrodenci sú nadaní aj šikovní, dokázali vytvoriť profesionálnu hudobnú skupinu, ktorá získava jeden úspech za druhým. S talentovanými súrodencami sa stretávame vo svete populárnej hudby často. Syn známeho džezmena Petra Lipu vyštudoval ekonómiu, napriek tomu kráča v otcových šlapajach. Známy džezmen sa rozhodol pre muziku, keď mal tridsaťšesť rokov, mladý Lipa má dvadsať.
Kto má hudobné nadanie, rozhodne musí mať dokonalý sluch. Ľudské ucho dokáže rozlíšiť iba určité frekvenčné spektrum. Od dĺžky tohto spektra závisí, či počujeme lepšie, prípadne horšie . Ak je toto frekvenčné spektrum zúžené, potom ucho nedokáže zachytiť všetky tóny. U umelcov sa musí zísť viacero vecí, aby sa dopracovali k úspechu. Dokonalý sluch, hlasový fond a pekná farba hlasu. Dobrý sluch ešte zďaleka nie je garanciou pre úspech. Tieto schopnosti sú individuálne, ťažko pre ne nájsť univerzálny recept...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.