Otázka: S budúcou manželkou sme sa dohodli, že si ponecháme každý svoje priezvisko. Aké priezvisko budú mať naše deti?
Zn.: Ako sa budú deti volať?
Odpoveď: Pri uzatváraní manželstva pred matričným úradom alebo oprávneným orgánom cirkvi sú snúbenci povinní súhlasne vyhlásiť, či budú používať priezvisko jedného z nich, či si ponechajú svoje priezviská, alebo či so spoločným priezviskom bude jeden z nich užívať a na druhom mieste uvádzať priezvisko predchádzajúce podľa poslednej novely zákona o rodine. Pokiaľ si manželia nechajú svoje doterajšie priezviská, vyhlásia, ktoré z ich priezvísk bude priezviskom ich spoločných detí. Ak by sa snúbenci o priezvisku nedohodli a neurobili by v tomto smere vyhlásenie pred sobášiacim orgánom, nemohol by tento orgán prijať ich žiadosť o uzavretie manželstva. Ak by aj napriek tomu došlo k uzavretiu manželstva, museli by dodatočne oznámiť matričnému, alebo cirkevnému orgánu svoju dohodu. To sa týka tiež priezviska spoločných detí narodených aj pred uzavretím manželstva v prípade, že si manželia ponechajú svoje doterajšie priezviská. Ak by sa manželia nedohodli, priezvisko spoločných detí by určil súd. Inak platí, že deti majú spoločné priezvisko rodičov. Dodajme ešte, že ak muž, ktorého priezvisko dieťa malo, úspešne zaprel otcovstvo k tomuto dieťaťu, dieťa dostane priezvisko matky. Ak matka dieťaťa prijme po rozvode manželstva svoje skoršie priezvisko, zostáva dieťaťu doterajšie priezvisko, t.j. to, ktoré malo pri narodení. Ak sa priezvisko dieťaťa určilo na základe dohody rodičov podľa priezviska matky, zostáva dieťaťu toto priezvisko aj v prípade, ak sa matka vydá a prijme nové priezvisko.
Otázka: Darovala som synovi chalupu na vidieku. Syn sa so mnou vôbec nestýka, nenavštevuje ma, ani len nezatelefonuje a neopýta sa, ako sa mám, či niečo nepotrebujem, hoci môj zdravotný stav nie je dobrý a potreboval by som, aby mi niekto robil aspoň nákupy. Rozmýšľam preto, či nemám dar zrušiť. Ako to mám urobiť, keď v katastri nehnuteľností je chalupa už zapísaná na synove meno?
Zn.: Ako zrušiť dar?
Odpoveď: Podľa ustanovenia § 630 Občianskeho zákonníka sa ako darca môžete domáhať vrátenia daru, pokiaľ sa k vám obdarovaný syn správa tak, že tým porušuje dobré mravy. Nie je v tomto prípade rozhodujú, či ide o vec hnuteľnú alebo o nehnuteľnosť. Zdá sa, že správanie vášho syna, ako ho popisujete v otázke, je takýmto porušovaním dobrých mravov. Môžete preto svoje právo na vrátenie daru využiť tak, že synovi písomne oznámite, že pre jeho správanie žiadate chalupu vrátiť. K zániku darovacieho vzťahu by došlo na základe dvoch po sebe nasledujúcich skutočností, a to porušením dobrých mravov obdarovaným a oznámením darcu adresovaným obžalovanému. Po obdržaní takéhoto oznámenia by syn bol povinný vám vrátiť darovanú nehnuteľnosť vypratanú, pretože okamihom doručenia vášho prejavu vôle zrušiť darovaciu zmluvu s patričným odôvodnením, zaniká darovací vzťah a obnoví sa vaše vlastníctvo k darovanej nehnuteľnosti. V prípade, že obdarovaný syn nevydá dar dobrovoľne, môžete sa obrátiť na súd so žalobou na vydanie nehnuteľnosti alebo určenie vlastníckeho práva k nej. Lehota medzi chovaním obdarovaného, ktorý hrubo porušuje dobré mravy a domáhaním sa vrátenia daru je trojročná.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.