ochoreniami pod hladinou očakávanej chorobnosti. Hygienici za uplynulý týždeň evidovali 1 134 chorých na stotisíc obyvateľov. Týždeň predtým vykazovali v celom kraji 1 128 pacientov v rovnakej mierke. "Stav za uplynulé dva týždne je takmer rovnaký. Nemáme hlásené ani mimoriadne situácie, neobjavilo sa žiadne ohnisko hepatitídy či salmonely. Možno je to ticho pred búrkou," uviedla včera.
Na našu otázku, či ich netrápia iné problémy, nám bez váhania odpovedala, že tých je vždy dosť. Vari najviac sa teraz zaoberajú otázkou doriešenia súbehu štátneho a verejného zamestnania v súvislosti s uplatnením zákona o štátnej a verejnej službe. "Ak sa to nevyrieši, možno v apríli nebudeme mať okresných hygienikov. Ten je totiž štátny zamestnanec, riaditeľ štátneho zdravotného ústavu a vedúci pracovníci sú verejní zamestnanci. Dali sme si urobiť právny výklad a podľa právnikov je súbeh týchto funkcií možný. Ministerstvo zdravotníctva SR to však nechce posudzovať komplexne, len z pohľadu verejného zamestnanca," vysvetlila nám. Zatiaľ síce absolvovali len prvé rokovanie na rezortnom ministerstve, a tak sa nedajú robiť závery. Problémom je to, že reálne ešte nezačal fungovať úrad predsedu samosprávneho kraja. Ten by mal usmerňovať činnosť štátnych zamestnancov a preberať, alebo delimitovať kompetencie. Zdá sa, že rezortné ministerstvo nechce vstupovať do rozhodnutí VÚC.
Faktom je, že ak sa zhoda do apríla nevyrieši, hrozí, že agendu okresných hygienikov nebude mať kto vykonávať. Obracajú sa na nich nielen pacienti s podnetmi, lekári, ale aj podnikatelia pri posudzovaní hygienických noriem, ktoré sú podmienkou pri otvorení prevádzky.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.