československých zahraničných, alebo spojeneckých armád, ako aj domáceho odboja v rokoch 1939-1945. Platnosť nadobudne 15 dní po vyhlásení v Zbierke zákonov SR. "Zákon predovšetkým prihliada na súčasné neuspokojivé sociálne postavenie ľudí, ktorí sa aktívne zúčastnili bojov počas druhej svetovej vojny, alebo odboja. Svojou obetavosťou preukázali zmysel pre spravodlivosť, túžbu po slobode a demokracii. Títo ľudia sú už v dôchodkovom veku a ich skôr priznané výhody im boli zrušené, alebo obmedzené. Zákon preto ustanovuje oprávnené osoby, podmienky na uplatnenie nárokov, rozsah a spôsob poskytovania jednorázového finančného príspevku, ako aj príslušnosť ústredného orgánu štátnej správy na konanie a vyplatenie príspevku," povedal nám poslanec NR SR Štefan Rusnák (na obr.) počas ostatného poslaneckého dňa v Prešove. Mimochodom, bol jedným z dvojice predkladateľov tohto zákona.
Navrhované výšky príspevkov sa pohybovali na úrovni 120 tisíc korún na osobu, čo by v priemere na jedného príslušníka predstavovalo obnos 46 250 korún. Keďže sa dotýka asi 20 067 občanov SR poslanci v konečnej verzii odhlasovali o niečo nižšiu hranicu príspevkov.
Zákon sa vzťahuje na občanov SR, ktorí sa ako príslušníci československých zahraničných alebo spojeneckých armád, ako aj domáceho odboja aktívne zúčastnili bojov a bolo im vydané osvedčenie, alebo majú doklad, ktorý im toto osvedčenie nahrádza. Vzťahuje sa aj na vdovy, alebo vdovcov po týchto osobách, ktorých manželstvo trvalo v čase účasti manžela v národnom boji za oslobodenie, a ktorých manžel buď padol, alebo kedykoľvek neskoršie zomrel. Tiež na vdovy a vdovcov, ktorí uzavreli nové manželstvo. Musia byť však občanmi SR a mať na jej území trvalý pobyt.
Nárok je potrebné uplatniť písomnou žiadosťou najneskôr do konca júna 2003, potom už nárok na príspevok zaniká. A aká je výška príspevku? "Ak aspoň jeden rok bojovali patrí im príspevok vo výške 80 tisíc korún a za každý ďalší mesiac vykonanej vojenskej a partizánskej služby 600 korún. Pri preukázaných zraneniach v boji a ak im bol v jeho dôsledku priznaný celý, alebo čiastočný invalidný dôchodok, patrí im príspevok vo výške 80 tisíc korún. Ak ide o obdobie kratšie ako jeden rok, ale dlhšie ako tri mesiace ide o 40 tisíc korún. Ak preukážu pôsobenie za najmenej dva mesiace ide o 20 tisíc korún. Pokiaľ jeden z manželov v boji padol, jeho partnerovi patrí príspevok 80 tisíc korún," konkretizoval Š. Rusnák. Dodal, že konanie podľa tohto zákona je oslobodené od poplatkov, nepodlieha dani z príjmov a nezahŕňa sa do príjmu rodiny. Všetky náklady na príspevok hradí štát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.